Jak spać, żeby się wysypiać?

Sen jest niezwykle ważny w naszym życiu. Pozwala odpocząć po ciężkim dniu i nabrać sił przed kolejnym. Problemy z nim lub niska jego jakość, rzutują na nasze samopoczucie i obniżają efektywność działania. Warto świadomie przygotować się do wieczornego odpoczynku, by był on pełnowartościowy i pozwolił na potrzebną regenerację. Jak spać, aby naprawdę odpocząć?

O czym warto pamiętać?

Przygotowania do snu warto zacząć odpowiednio wcześniej. Trzy godziny przed położeniem się spać, to ostatni moment na lekką kolację. Godzina przed, to idealna pora na relaksujący prysznic. Najlepiej też przed snem ograniczyć korzystanie z laptopów i telefonów, by odpocząć od emitowanego przez nie światła niebieskiego. Pozwoli to na wyciszenie organizmu, odprężenie go i przejście w tryb snu. Kawa i alkohol, to używki z których przed snem należy bezwzględnie zrezygnować. Niezwykle ważne jest też miejsce w którym śpimy. Powinno być pozbawione źródeł mocnego światła i hałasów. Należy zadbać o dobrej jakości materace do łóżek – muszą być wygodne, ale jednocześnie nie za miękkie. Pozwoli to uniknąć bólów mięśni i kręgosłupa. Ważna jest też odpowiednio dobrana poduszka. Za wysoka przeciąży odcinek szyjny kręgosłupa i równie spowoduje bóle lub dyskomfort.

Wszystkie sposoby na poprawienie jakości snu, warto przetestować na własnej skórze. Może się okazać, że niewielkim kosztem znacznie poprawią jakość naszego życia. Dobrze przygotowane środowisko pozwoli nam w pełni wypocząć i zregenerować się, bez sięgania po tabletki nasenne.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 5 =