Bezsenność – dlaczego nie mogę w nocy spać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezsenność to choroba dotykająca coraz większą ilość osób. W mniejszym lub większym stopniu szacuje się, że może to być nawet 30-50% dorosłej populacji świata. Dotyczy ona zarówno problemów z zasypianiem, jak i z ciągłym budzeniem się, a co za tym idzie nieefektywnym snem, który nie daje uczucia relaksu i regeneracji. Co może ją wywoływać i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny bezsenności

Problemy mogą mieć tak prozaiczne podłoże, jak niewłaściwa temperatura w pokoju. Najczęściej jednak wiążą się z innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Mogą się pojawić, jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego, nadczynność tarczycy, a nawet z powodu częstego przerywania snu przez parcie na pęcherz moczowy, czy skurcze nóg. Często wywołuje ją także duży poziom stresu występujący na co dzień. Niestety kłopoty z przespaniem nocy można utrwalać. Ważne są zatem dobre nawyki związane z zasypianiem, takie jak:

  • stałe godziny kładzenia się do łóżka,
  • utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pokoju,
  • wietrzenie sypialni wieczorem.

Samodzielne poradzenie sobie z tą przykrą przypadłością może jednak okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. Wówczas lepiej skorzystać z  oferty leczenia w specjalistycznej poradni, na przykład takiej jak: https://centrum-ja.com.pl/leczenie_bezsennosci/.

Metody walki z chorobą

W przypadku sporadycznie pojawiających się zaburzeń, warto spróbować wprowadzić wieczorny reżim. Kłaść się spać przed 23, nie oglądać i nie czytać emocjonujących filmów i książek w porze nocnej. Jeśli dzień był stresujący, dobrze jest się zrelaksować, biorąc długą kąpiel.

W przypadku poważnych problemów metody domowe nie zadziałają. Wówczas niezbędna będzie terapia poznawczo-behawioralna, podczas której ustalane są przyczyny dolegliwości, a następnie wdrażany jest odpowiedni program leczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak powinna być skomponowana dieta dla sportowców?
Jak powinna być skomponowana dieta dla sportowców?
Dieta dla sportowca powinna być przede wszystkim zdrowa i odpowiednio zbilansowana. W jej skład muszą wchodzić świeże produkty wysokiej jakości. […]
Jak zbierać wodę opadową?
Jak zbierać wodę opadową?
Woda jest droga, dlatego warto oszczędzać na deszczówce. Można zbierać wodę deszczową do miski, wiadra lub innego pojemnika. Nasze babki […]
Co ubrać do biegania w upalny dzień, aby czuć się komfortowo i przewiewnie?
Co ubrać do biegania w upalny dzień, aby czuć się komfortowo i przewiewnie?
Bieganie to dyscyplina sportu aktywująca niemalże wszystkie mięśnie. Spory wysiłek, który wykonujemy pokonując kolejne kilometry, doskonale rozgrzewa każdy milimetr ciała. […]