W jaki sposób leczone są osoby z zaburzeniami nastroju?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie zaburzeń nastroju zazwyczaj obejmuje psychoterapię i leki. Psychoterapia, lub „terapia rozmowna”, jest ogólnym terminem określającym leczenie problemów zdrowia psychicznego poprzez rozmowę o uczuciach i zachowaniach.

Najlepiej jest poddać się leczeniu u specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń nastroju. Może to być psychiatra, psycholog lub pracownik socjalny.

Psychoterapia jest często łączona z lekami, które są zwykle przepisywane przez lekarza lub terapeutę. Psychiatria, neurologia i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są uprawnieni do przepisywania leków na depresję i zaburzenia lękowe.

Jeśli masz zaburzenia nastroju, prawdopodobnie wiesz, że znalezienie leczenia, które działa najlepiej dla Ciebie, może zająć trochę czasu. Dotyczy to zarówno terapii psychologicznych, jak i medycznych.

Najczęstsze zabiegi dla lęku, depresji i zaburzenia dwubiegunowego są:

Terapia psychologiczna

Może to być terapia poznawczo-behawioralna lub psychoterapia interpersonalna. Te rodzaje terapii mogą pomóc Ci zrozumieć, jak Twoje myśli i działania wpływają na Twój nastrój. Mogą one również pomóc w bardziej efektywnym zarządzaniu stresem. Terapeuta zapyta o to, co dzieje się w Twoim życiu i jak to wpływa na Twoje uczucia, myśli i zachowania. Może również zapytać o doświadczenia z przeszłości, które przyczyniają się do tego, jak się teraz czujesz.

Leki

Istnieje kilka rodzajów leków, które mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń nastroju. Należą do nich selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), atypowe leki przeciwpsychotyczne i inne stabilizatory nastroju, takie jak węglan litu lub kwas walproinowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wygląda proces przetwarzania odpadów?
Jak wygląda proces przetwarzania odpadów?
Szacuje się, że przeciętny Polak produkuje około 300 kilogramów odpadów w ciągu jednego roku. Jest to naprawdę spora liczba, a […]
Jak przebiega proces obróbki plexi?
Jak przebiega proces obróbki plexi?
Plexi (inaczej szkło akrylowe) jest sztucznym materiałem zbliżonym z wyglądu do szkła. Cechuje się przezroczystością i łatwością zmiany kształtu, co […]
Dlaczego należy okresowo wykonywać pomiary elektryczne?
Dlaczego należy okresowo wykonywać pomiary elektryczne?
Doświadczeni elektrycy twierdzą, że do każdej instalacji należ podchodzić indywidualnie, dlatego oczywista jest konieczność wykonywania okresowych pomiarów, jednak ciężko jest […]