Leczenie zaburzeń nastroju zazwyczaj obejmuje psychoterapię i leki. Psychoterapia, lub „terapia rozmowna”, jest ogólnym terminem określającym leczenie problemów zdrowia psychicznego poprzez rozmowę o uczuciach i zachowaniach.
Najlepiej jest poddać się leczeniu u specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń nastroju. Może to być psychiatra, psycholog lub pracownik socjalny.
Psychoterapia jest często łączona z lekami, które są zwykle przepisywane przez lekarza lub terapeutę. Psychiatria, neurologia i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są uprawnieni do przepisywania leków na depresję i zaburzenia lękowe.
Jeśli masz zaburzenia nastroju, prawdopodobnie wiesz, że znalezienie leczenia, które działa najlepiej dla Ciebie, może zająć trochę czasu. Dotyczy to zarówno terapii psychologicznych, jak i medycznych.
Najczęstsze zabiegi dla lęku, depresji i zaburzenia dwubiegunowego są:
Terapia psychologiczna
Może to być terapia poznawczo-behawioralna lub psychoterapia interpersonalna. Te rodzaje terapii mogą pomóc Ci zrozumieć, jak Twoje myśli i działania wpływają na Twój nastrój. Mogą one również pomóc w bardziej efektywnym zarządzaniu stresem. Terapeuta zapyta o to, co dzieje się w Twoim życiu i jak to wpływa na Twoje uczucia, myśli i zachowania. Może również zapytać o doświadczenia z przeszłości, które przyczyniają się do tego, jak się teraz czujesz.
Leki
Istnieje kilka rodzajów leków, które mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń nastroju. Należą do nich selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), atypowe leki przeciwpsychotyczne i inne stabilizatory nastroju, takie jak węglan litu lub kwas walproinowy.