Postępowanie w przypadku urazu kręgosłupa

Kręgosłup spełnia pierwszoplanową rolę w naszym ciele, stabilizując sylwetkę, a zarazem chroniąc rdzeń kręgowy przed urazami. Zazwyczaj niewiele myślimy o funkcjach, jakie pełni on w naszym organizmie, dopóki nie odczuwamy bólu w jego obrębie. Oprócz wspierania naszego ciała kręgosłup podtrzymuje pozostałe kości i narządy wewnętrzne, osłania nerwy kręgowe i amortyzuje wstrząsy. Dzięki niemu możemy siedzieć, stać i poruszać głową.

Najczęstsze przyczyny i objawy urazów kręgosłupa

Poprzez spełnianie funkcji podporowej kręgosłup podlega dużym obciążeniom i w związku z tym jest narażony na urazy będące następstwami niewłaściwej postawy ciała podczas siedzenia lub dźwigania ciężarów, a także wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości czy skoków na główkę do płytkiej wody. Urazy kręgosłupa mogą mieć bardzo poważne następstwa, dlatego nigdy nie powinniśmy ich bagatelizować. Jeśli są związane ze złamaniem kręgosłupa zazwyczaj towarzyszy im ból, zniekształcenie i ograniczenie jego ruchomości. Wśród objawów uszkodzenia rdzenia kręgowego mogą wystąpić m.in. zaburzenia oddychania oraz porażenie tułowia i kończyn. W przypadku urazów kręgosłupa ważne jest, abyśmy szybko podjęli odpowiednie działania, które pomogą nam w odzyskaniu sprawności w możliwie szerokim zakresie. 

Co powinniśmy zrobić, aby wrócić do sprawności po urazie kręgosłupa?

Jeśli okaże się, że konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja pourazowa Kraków jest miastem, w którym funkcjonuje wiele doskonałych gabinetów fizjoterapii. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości i odcinka kręgosłupa, który uległ urazowi, terapeuta dobierze indywidualny program rehabilitacji pourazowej dostosowany do naszych potrzeb. Dobrze prowadzona rehabilitacja ma na celu zwiększenia zakresu ruchów kończyn oraz elastyczności tkanek i może w szybkim tempie przyczynić się do zmniejszenia, a nawet całkowitego wyeliminowania następstw urazów kręgosłupa.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =