Kiła – badania, objawy towarzyszące zakażeniu oraz leczenie

Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD), wywoływaną przez bakterię Treponema pallidum. Choroba ta jest zwykle przenoszona przez kontakt seksualny, ale może być również przekazywana z zakażonej matki na jej nienarodzone dziecko. Kiłę można wyleczyć, ale bez leczenia postępuje ona do późnych stadiów choroby, które mogą powodować poważne powikłania, a nawet śmierć.

Pierwszym objawem kiły jest często małe, bezbolesne owrzodzenie, które goi się samoistnie w ciągu tygodni lub miesięcy. Owrzodzenia mogą pojawić się wszędzie, ale najczęściej występują na zewnętrznych narządach płciowych oraz w pochwie, odbycie i odbytnicy.

Kiła – badania

W przypadku choroby takiej jak kiła badania są niezbędne, by potwierdzić jej obecność w organizmie.

Testy na kiłę wykrywają przeciwciała produkowane przez układ odpornościowy organizmu w odpowiedzi na obecność bakterii kiły. Istnieją dwa rodzaje testów na kiłę:

  • Test niereponemalny, który poszukuje przeciwciał przeciwko T. pallidum, co oznacza, że nie rozróżnia, czy te przeciwciała są obecne ze względu na zarażenie się kiłą, czy też dlatego, że zostałeś przeciwko niej zaszczepiony.
  • Test treponemowy poszukuje przeciwciał przeciwko białkom T. pallidum – białkom, które są obecne tylko wtedy, gdy występuje zakażenie kiłą. Jest on więc bardziej wiarygodny.

 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 3 =