Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw?

Nerwica natręctw to zaburzenie, które dotyka bardzo wielu osób. Płeć, wykonywany zawód, wiek często nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne polegają na nawracających natręctwach (myśli, obsesje) oraz czynnościach, tak zwanych rytuałach, które wykonuje się, by na pewien, zwykle krótki czas, uciszyć obsesje. Walka z tym zaburzeniem przebiega wielotorowo, a obsesje i kompulsje można potraktować w niej osobno.

Skąd biorą się obsesje?

Mimo wnikliwych badań odpowiedź na to pytanie wciąż nie jest jednoznaczna. Część fachowców uważa, że obsesje są wynikiem doświadczeń, trudnego dzieciństwa, przebytej traumy, z kolei inni ich przyczyn doszukują się w strukturze mózgu. Z pewnością osoba podatna na obsesje po przebyciu traumy, np. wypadku, może zmagać się z silniejszymi objawami zaburzenia.

Czym są kompulsje?

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie. Jeśli np. kobieta w ciąży boi się, że jej dziecko będzie chore, za wszelką cenę będzie starała się uniknąć takiej ewentualności. O ile wstrzymanie się od alkoholu czy palenia papierosów jest jak najbardziej wskazane i właściwe w tym przypadku, o tyle kobieta z nerwicą natręctw może uznać, że by zapobiec chorobie u dziecka, powinna np. kilka razy dziennie odpukać w przysłowiowe „niemalowane”. Śmieszne? Może się tak wydawać, ale nerwica natręctw jest bardzo męczącym zaburzeniem.

Jak sobie radzić?

Należy podkreślić tu z całą stanowczością, iż osoba zmagająca się z ciężką nerwicą, powinna zgłosić się do lekarza. On przepisze odpowiednie leki, które stopniowo będą łagodzić pojawianie się obsesyjnych myśli. Co do natrętnych czynności, pomocą jest tu silna wola. Należy nauczyć się mówić „Dość”, gdy mózg „zmusza” do wykonywania obsesyjnych czynności. Pamiętaj jednak, że brak sukcesu w tym wypadku nie świadczy o tobie źle! Nerwica natręctw to zaburzenie, nie ty je sobie wybierasz, ale nie musisz grać na zasadach, jakie narzuca ci choroba. Szukaj pomocy i walcz o lepsze życie, pełniejsze i bez natręctw.

Jeden komentarz

  1. Mam tą chorobę :c Ciągle muszę myć ręce, sprawdzać czy mam portfel i dokumenty , a jak wychodze z domu to cofam się i sprawdzam po kolei czy zamknięte wszytsko.. To tragedia dla mnie.. nie mogę sobie z tym poradzić

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =