Pierwsze pióro wieczne – jakie wybrać?

Pisanie za pomocą wiecznego pióra nie wyszło z mody – wręcz przeciwne, uchodzi za bardzo elegancką czynność. Nic dziwnego, że ten rodzaj przyboru piśmienniczego jest chętnie wybierany, zwłaszcza przez pracowników biurowych cieszących się autorytetem. W zależności od preferencji posiadacza, pióra mogą różnić się od siebie ciężkością, poręcznością oraz rodzajem wykończenia. Dlatego też przed wyborem i kupnem odpowiedniego przyboru warto się zastanowić, jak często będzie używany i do czego ma służyć. Czy będzie przeznaczony do wielogodzinnego pisania, nauki kaligrafii a może raczej ma stanowić element dekoracyjny? 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania wiecznego pióra?

Najważniejszym elementem pióra jest stalówka. W zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana, będzie zależała jakość pisania, siła nacisku oraz grubość kreski. Najczęściej pióra wieczne mają stalówkę wykonaną ze złota, choć zdarza się srebro lub stal nierdzewna. Ważne, aby był to element trwały na wyginanie lub uszkodzenie. 

Trzeba zwrócić uwagę, jest oznaczenie wytłoczone na stalówce. Dzięki niemu wiadomo, jaka będzie grubość kreski. Przykładowo litera F oznacza, że linia będzie cienka i delikatna, natomiast w przypadku 2B należy spodziewać się bardzo dużej i wyrazistej kreski. 

Ważnym elementem jest waga pióra. Im lżejsze, tym poręczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Dla osób, które uczą się pisać lub kaligrafować nie zaleca się wykorzystywania masywnych i nieporęcznych przyborów, ponieważ mogą one zniechęcać do dalszej nauki. 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 5 =