Kilka słów o klasyfikacji opon

Wybierając opony, mamy do dyspozycji najbardziej rozmaite gatunki różnych marek. Na rynku znajdziemy zarówno opony klasy premium od liderów na rynku motoryzacyjnym, ekonomiczne, jak i średniej jakości. Każdy z typów posiada swoją specyfikę i nadaje się do konkretnych modeli aut. Klasyfikacja opon przekłada się na ich cenę oraz efektywne zużycie podczas jazdy.

Różnica cenowa i jakościowa pomiędzy oponami różnych typów

Zanim zaplanujemy wymianę opon na nowe, można przeprowadzić rekonesans w kwestii naprawy uszkodzonej gumy, wchodząc przykładowo na: https://plusgum.pl/blog/2019/09/03/czym-polega-wulkanizacja-opon/. Znając swój samochód i biorąc pod uwagę najczęściej pokonywane trasy, można podjąć właściwą decyzję. Opony klasy premium są najdroższe, gdyż bazują na najnowszych technologiach. W tym przypadku płacimy za najwyższą dostępną na rynku jakość. Opony premium polecane są do aut luksusowych oraz klasy średniej, które pokonują duże dystanse w zmieniających się warunkach. Przy znacznych przebiegach bieżnik opon premium wolniej się ściera, a tym samym opony te są bardziej wytrzymałe od innych.

Opony ekonomiczne wskazane są do popularnych marek aut – zarówno do jazdy miejskiej, jak i na trasy umiarkowanej długości. Klasa ekonomiczna wykorzystuje sprawdzone rozwiązania technologiczne, obecne na rynku od lat. Są tańsze od opon premium, lecz pod wieloma względami równie dobre. Najtańsze opony z klasy średniej osiągają w testach bezpieczeństwa przeciętne noty. Dlatego też zalecane są na krótkie dystanse, głównie do niewielkich aut miejskich i do poruszania się po równym terenie.

Jeśli do dobrego auta dobierzemy gorsze opony niższej klasy, może się okazać, że szybciej się zużyją. Przy pokonywaniu dużych dystansów w zróżnicowanym terenie warto zainwestować w klasę premium lub dobre, ekonomiczne opony. Wybór opon ma bowiem bezpośrednie przełożenie na codzienną eksploatację oraz nasze bezpieczeństwo na drodze.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + trzy =