Jakie opony całoroczne wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najważniejsze cechy opon całorocznych

Z każdym rokiem coraz więcej polskich kierowców decyduje się na montaż w swych samochodach opon całorocznych. Zróżnicowany i zmienny klimat sprawia, że produkty uniwersalne wydają się sensownym rozwiązaniem. Ogumienie nazywane fachowo wielosezonowym powstało w wyniku połączenia rozwiązań stosowanych w oponach letnich oraz zimowych. Te pierwsze wyróżniają się przede wszystkim szerokimi rowkami, których zadaniem jest sprawne oprowadzanie wody spod kół i zapewnianie w ten sposób maksymalnej przyczepności do drogi.

Zastosowanie twardej mieszanki sprawia, że opony są odporne na ścieranie, nawet w przypadku wysokiej temperatury powietrza i asfaltu. Zimowe z kolei wykonane są miękkiej gumy, która nie twardnieje nawet w bardzo niskich temperaturach.

Charakterystyczną cechą zimówek jest również ich porowata powierzchnia. Bieżnik z nacięciami ma za zadanie wgryzać się w śnieg, aby zapewnić dobrą przyczepność w czasie jazdy zimą. Efektem połączenia obu technologii i rozwiązań jest ogumienie, które ma cechy zarówno opon letnich, jak i zimowych. Produkty wielosezonowe stanowią pewnego rodzaju kompromis, dlatego taka opona w czasie upałów będzie sobie radzić gorzej od letniej, a podczas jazdy w śniegu będzie spisywać się gorzeń od tej stricte zimowej.

Różne klasy

Ogumienie całoroczne dostępne jest w różnych cenach, które uzależnione są przede wszystkim od jakości produktu, jego właściwości, a także marki producenta. Zasadniczo wyróżnia się nieformalny podział na trzy grupy. Najtańsze są opony zaliczane do klasy ekonomicznej. Wyroby te charakteryzują się przeciętną jakością, co zwykle znajduje odzwierciedlenie w rankingach i testach przeprowadzanych przez niezależne instytuty badawcze. Ogumienie to przeznaczone jest przede wszystkim dla kierowców, którzy jeżdżą niewiele i nie chcą wydawać dużych sum na opony do swego samochodu.

W tej grupie znajdują się przede wszystkim wyroby pochodzące z Chin. Droższe w zakupie są modele należące do tzw. klasy średniej. Tego rodzaju ogumienie wypada w testach lepiej od najtańszych opon, jednak zwykle nie zajmuje czołowych lokat. Produkty średniej klasy dedykowane są osobom, które biorą pod uwagę stosunek jakości do ceny. Wśród ogumienia należącego do tej grupy cenowej znaleźć można m.in. wyroby marki Nokian lub Dębica.

Trzecią stanowią produkty wyższej klasy, które są zdecydowanie najdroższe. To najlepsze opony całoroczne, które zajmują czołowe lokaty w przeprowadzanych rankingach. Osoby szukające najwyższej jakości, powinny zapoznać się z oponami Goodyear. Niezawodność i wysoka jakość sprawiają, że produkty tej marki są od lat chętnie wybierane.

Na co zwrócić uwagę?

Większość kierowców szukających opon całorocznych zwraca szczególną uwagę na cenę. Tymczasem nie powinna ona być kryterium decydującym o zakupie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto porównać dane umieszczone na etykietach poszczególnych produktów. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej na każdej oponie znajdują się informacje dotyczące hałasu generowanego podczas jazdy, oporów toczenia oraz drogi hamowania na mokrej nawierzchni.

Na podstawie przeprowadzanych testów każdy produkt może być oznaczony literą od A do G, gdzie litera A oznacza wyrób o najlepszych parametrach. W związku z tym, że ogumienie całoroczne jest rozwiązaniem kompromisowym, trudno stworzyć produkt idealny, który będzie najlepszy we wszystkich kategoriach. Użytkownicy tego rodzaju ogumienia powinni więc przed zakupem zdecydować, który parametr ma dla nich największe znaczenie.

Osoby, które cenią sobie bezpieczeństwo, postawią zdecydowanie na modele, które zapewniają najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Zwolennicy komfortu oraz oszczędności, raczej zdecydują się na zakup wyrobów generujących niewielki hałas i niskie opory toczenia. Kierowcy, którzy nie lubią przepłacać powinni wiedzieć, że istnieje możliwość zakupu opon przez Internet np. na  http://plusgum.pl/opony-caloroczne. Produkty oferowane w takich sklepach są zwykle tańsze niż w sklepach stacjonarnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Popularne kurorty narciarskie we Francji
Popularne kurorty narciarskie we Francji
Francja to znakomite miejsce na wyjazdy na narty. W kraju tym znajdziemy mnóstwo cudownych kurortów i znakomicie przygotowanych tras narciarskich […]
Wybieramy plecak do szkoły
Wybieramy plecak do szkoły
Co roku nadchodzi taki czas, kiedy nasza pociecha musi wybrać nowy plecak szkolny. Z roku na rok zmienia się zapotrzebowanie […]
Jakie ubrania i buty dziecięce zakupić przed jesienią?
Jakie ubrania i buty dziecięce zakupić przed jesienią?
Jesienna aura jest bardzo trudna jeżeli chodzi o skomponowanie odpowiedniej garderoby dla każdego dorosłego, a co dopiero dla malucha. Rano, […]