Co przyda się do obróbki drewnianych sprzętów?

Podstawowe narzędzia stolarskie

Drewno to materiał, który może być obrabiany na wiele sposobów. Do podstawowych narzędzi przeznaczonych do obróbki drewnianych sprzętów zaliczyć należy piły i dłuta. W sprzedaży dostępne są zarówno piły uchwytowe, jak i piły wyposażone w wymienny brzeszczot. Do wykonywania prostych i szybkich cięć stosuje się płatnice, precyzyjne nacięcia najlepiej wykonywać grzbietnicą lub włośnicą.

Jeśli chodzi o dłuta, stolarze korzystają z narzędzi o różnej szerokości i kształcie ostrza. Przy ich użyciu można tworzyć ozdoby, a także wpusty i gniazda potrzebne do osadzania innych elementów. Dużą popularnością wśród stolarzy cieszą się strugi, przeznaczone do wygładzania obrabianej powierzchni. Nie należy również zapominać o ściskach do drewna, przydatnych podczas klejenia dwóch lub więcej elementów drewnianych.

Sprzęt do profesjonalistów

Oczywiście poza podstawowymi narzędziami stolarskimi w sklepach dostępny jest również specjalistyczny sprzęt przeznaczony do profesjonalnych zastosowań. Do profesjonalnych narzędzi zaliczyć należy frezarki, szlifierki, czy tokarki. Takie urządzenia przydają się np. podczas obróbki tradycyjnych mebli drewnianych, produktów artystycznych lub instrumentów muzycznych. Do produkcji takich przedmiotów wykorzystywany jest m.in. amarant, twarde drewno pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej.

Ten gatunek drewna doskonale nadaje się do obróbki polegającej na klejeniu, polerowaniu oraz cięciu. Profesjonalne stolarnie poddają ten materiał także skrawaniu, w celu uzyskania fornirów. Wytworzone forniry są następnie przekazywane do okleiniarek, które są wykorzystywane w procesie produkcji mebli. Do specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do obróbki drewnianych sprzętów zaliczyć można też wszelkiego rodzaju elektronarzędzia, takie jak pilarki, heblarki, ukośnice czy też podcinarki.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + jeden =