Stożek rogówki i astygmatyzm – objawy i leczenie

Stożek rogówki to choroba, w której okrągła rogówka przekształca się w stożkowatą, przez co odbija światło wpadające do oka i w konsekwencji zniekształca widzenie. Wada może pojawić się tylko w jednym oku, ale także w obu jednocześnie. Oprócz zniekształconego widzenia objawami choroby jest krótkowzroczność oraz wrażliwość na światło. Najczęściej stosowaną metodą leczenia stożka rogówki jest cross linking. To krótki zabieg polegający na usunięciu nabłonka rogówki i nasączeniu jej specjalnym preparatem, a następnie utwardzeniu rogówki poprzez promienie UV-A.

Dzięki tej metodzie rozwój stożka zostaje zatrzymany. Innym sposobem leczenia tej choroby jest noszenie niestandardowych soczewek kontaktowych. Dzięki swojej jednolitej powierzchni soczewki powodują załamanie światła w odpowiednim miejscu i poprawiają widzenie.

Choroby oczu

Astygmatyzm to częsta choroba oczu, polegająca na występowaniu nieprawidłowych krzywizn, które powodują skupienie promieni światła w dwóch punktach oka, zamiast w jednym. Z tego powodu osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi niewyraźnie. Innymi objawami choroby jest zamglony obraz, częstsze mruganie w celu uzyskania ostrości oraz bóle głowy. Najpopularniejszym zabiegiem korekcyjnym jest stosowanie soczewek kontaktowych. W leczeniu astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, które redukują zniekształcenie obrazu.

Dostępne są zarówno soczewki jednodniowe, miesięczne, jak i soczewki ortorekcyjne, czyli zakładane tylko na noc, o których można poczytać na stronie: https://okulista.pl/korekcja-wzroku/ortokorekcja-soczewki-na-noc/. Astygmatyzm może być również leczony laserowo, jednak ta metoda jest zazwyczaj stosowana przy zaawansowanej postaci choroby.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − 7 =