Jakie jest zastosowanie digitalizacji dóbr kulturowych i instytucji?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju nie brakuje dóbr kulturowych w postaci książek, filmów, zdjęć, map, obrazów czy zabytkowych przedmiotów i obiektów budowlanych. Niestety wiele z nich zostało nadgryzionych zębem czasu. Z tego względu coraz częściej przeprowadza się tzw. digitalizację, czyli utrwalanie dóbr w formacie cyfrowym w celu komfortowego oraz całkowicie bezpłatnego udostępniania ich przez internet szerokiemu gronu odbiorców. Usługi w zakresie profesjonalnej digitalizacji można znaleźć m.in. pod adresem https://artreal.pl/uslugi/.

Przetworzyć można każdy zabytek i dzieło sztuki

Współcześnie zastosowanie digitalizacji jest niezwykle szerokie i obejmuje coraz więcej dóbr kultury. Najczęściej temu procesowi poddawane są różnorodne dokumenty, materiały archiwalne, rękopisy, starodruki, rysunki oraz książki. Najpierw skanuje się je w dużej rozdzielczości, a następnie przenosi na dyski twarde, do chmury lub na konkretną stronę internetową. Oczywiście w pierwszej kolejności dotyczy to obiektów najbardziej wrażliwych, które wymagają szczególnej troski. Digitalizację przeprowadza się również w zakresie zbiorów muzealnych – począwszy od płaskich dokumentów, przez mapy przestrzenne, obrazy i figury, a skończywszy na meblach. Odbywa się to zazwyczaj z zastosowaniem skaningu 2D lub 3D charakteryzującego się wysoką rozdzielczością.

W przypadku obiektów przestrzennych wykonywana jest seria zdjęć, które są później łączone w całość niczym puzzle. W ten sposób można bez problemu stworzyć wirtualne muzeum z prawdziwego zdarzenia. Dodajmy, że bardzo często zdigitalizowane są też monety, elementy biżuterii oraz zabytkowe budowle – tutaj kluczową rolę odgrywają ręczne i laserowe skanery 3D. Jeśli prowadzimy jakąś instytucję kultury i chcemy przeprowadzić fachową digitalizację zgromadzonych w niej obiektów, powinniśmy koniecznie nawiązać współpracę z firmą https://artreal.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie cechy powinna spełniać sofa przeznaczona do salonu?
Jakie cechy powinna spełniać sofa przeznaczona do salonu?
Salon to miejsce, które kojarzy się z odpoczynkiem. Planowany jest tak, by spędzone w nim chwile pozwalały na regenerację i […]
Kiedy konieczna jest wymiana łożyska w aucie?
Kiedy konieczna jest wymiana łożyska w aucie?
Samochody osobowe to zaawansowane pojazdy składające się z bardzo wielu większych oraz mniejszych elementów. Do tych drugich zaliczamy m.in. łożyska, […]
Czy warto zatrudnić profesjonalnego fotografa na wesele?
Czy warto zatrudnić profesjonalnego fotografa na wesele?
Ślub i wesele to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Młode pary chcą, by ten dzień był jak najbardziej […]