Jakimi cechami kierować się przy wyborze łożysk kulkowych?

Łożysko typu kulkowego jest jednym z najczęściej stosowanych typów. Znajdziemy je praktycznie w każdej maszynie, która ma obracające się elementy. Czasami może ono zawieźć, zwłaszcza gdy uszkodzeniu ulegnie uszczelnienie i do środka dostanie się woda. Wtedy szybko dochodzi do wypłukania smaru, wdania się korozji i takie łożysko nie nadaje się do dalszego użytkowania. Gdy do tego dojdzie, pozostaje już tylko jego wymiana na nowe. Sprawdzamy czym należy się kierować, by kupić odpowiedniego rodzaju nową część.

Rozmiar i wytrzymałość

Najważniejsze cechy, którym legitymuje się każde łożysko, to po pierwsze jego wielkość. Mowa o średnicy zewnętrznej i wewnętrznej bieżni, która musi być taka, by weszły na nią współpracujące elementy. Jeśli kupujemy np. łożyska kulkowe do wiertarki albo szlifierki kątowej, ze starych koniecznie odczytajmy wszystkie parametry. Zazwyczaj są one wypisane na brzegu każdej z bieżni i podane w milimetrach. Kolejny bardzo istotny parametr to wytrzymałość. Mówimy tutaj o maksymalnej sile osiowej oraz wzdłużnej, którą łożysko jest w stanie wytrzymać w czasie normalnej pracy.

Maksymalne obroty i temperatura

Nie mniej ważne są kolejne cechy, takie jak prędkość obrotowa, do jakiej można łożysko rozpędzić. Po jej przekroczeniu mogłoby dojść albo do rozpadnięcia się elementów pod wpływem siły odśrodkowej, albo wyciśnięcia całego smaru na zewnątrz i w konsekwencji zatarcia. Dlatego też bardzo dokładnie należy te parametry ustalić, zanim zakupimy część zamienną. Każdym łożyskiem tocznym można posługiwać się w określonym zakresie temperatur. Tam, gdzie są one wysokie, należy wybierać wersje ze specjalnym smarem, który jest odporny na dużą ilość ciepła i w takich warunkach zapewni odpowiednią lubrykację. Wszystko rozbija się o to, by nie doszło do szybkiego zatarcia i zniszczenia nowego łożyska.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 15 =