Jak działa i do czego służy USG?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

USG jamy brzusznej, czyli ultrasonografia, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych.

USG zasadniczo zbada wszystko!

Jest ono wykorzystywane do badania narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, żołądek, jelita, pęcherz moczowy, nerki i pęcherzyk żółciowy. usg jamy brzusznej lublin jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które nie wymaga promieniowania jonizującego i jest stosowane w różnych przypadkach. Poniżej przedstawiamy, kiedy m.in. powinniśmy udać się na usg jamy brzusznej lublin.

  1. Ból brzucha – jeśli odczuwamy silny ból brzucha, który nie ustępuje lub pogarsza się z czasem, warto udać się na USG jamy brzusznej. USG pozwoli na zdiagnozowanie różnych chorób, takich jak zapalenie trzustki, choroba wrzodowa, kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, a nawet choroba nowotworowa.
  2. Problemy z wątrobą: Jeśli masz problemy z wątrobą, takie jak stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby lub marskość wątroby, USG jamy brzusznej może pomóc w diagnozie choroby i monitorowaniu jej postępu.

Jak działa obrazowanie ultradźwiękowe?

Aparat ultrasonograficzny wysyła do ciała fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Niektóre z tych fal odbijają się od tkanek w różny sposób, w zależności od ich gęstości (jak dużo ważą). Echa są przekształcane przez sondę w sygnały elektryczne i przesyłane do komputera, który wyświetla je w postaci obrazu. Badanie ultrasonograficzne może przybierać różne formy, w zależności od tego, co chcesz zobaczyć i jaką część ciała oglądasz:

Skan przezbrzuszny: Usg jamy brzusznej lublin polega na umieszczeniu sondy ultrasonograficznej nad Twoim brzuchem lub obszarem miednicy. Skan przezpochwowy: Polega na wprowadzeniu wąskiej sondy do pochwy, aby móc bezpośrednio skanować jej zawartość. Skan transrektalny: Wykorzystuje się tu szerszą sondę wprowadzoną do odbytu w celu zbadania tkanki prostaty u mężczyzn lub węzłów chłonnych u kobiet.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiła – badania, objawy towarzyszące zakażeniu oraz leczenie
Kiła – badania, objawy towarzyszące zakażeniu oraz leczenie
Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD), wywoływaną przez bakterię Treponema pallidum. Choroba ta jest zwykle przenoszona przez kontakt seksualny, […]
Nowoczesne meble tarasowe
Nowoczesne meble tarasowe
Dobrze zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pomieszczeniem w domu, wykorzystywanym szczególnie wiosną i latem, ale dającym dużo przyjemności także […]
Zawieszenie osi w aucie – jakie części mogą ulec awarii?
Zawieszenie osi w aucie – jakie części mogą ulec awarii?
Zawieszenie pojazdu jest niezmiernie ważnym jego elementem. To ono łączy karoserię z kołami, a więc odpowiada nie tylko za komfort, […]