Dlaczego utrzymanie właściwej wilgoci w domu jest tak bardzo istotne?

Odpowiednia wilgotność w domu jest niezbędna do prowadzenia zdrowego trybu życia. Idealny jest poziom wilgotności między 30 a 50 procent. Dzieje się tak dlatego, że wilgotność pomaga regulować temperaturę, zapobiega wysuszeniu skóry i spierzchnięciu ust, a w miesiącach zimowych pozwala łatwiej oddychać.

Kiedy wilgoć jest wskazana?

Wilgoć może odgrywać istotną rolę w zwalczaniu przeziębienia i grypy. Kiedy jesteś narażony na kontakt z tymi wirusami, Twój organizm wytwarza przeciwciała, które je zwalczają. Do prawidłowego działania przeciwciała te potrzebują wilgoci. Bez wilgoci w powietrzu nie są one tak skuteczne i istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie

Gdy jesteś chory, ważne jest, aby w domu panowała komfortowa temperatura, abyś nie musiał włączać ogrzewania lub klimatyzacji tylko dlatego, że czujesz się źle. Jeśli w domu jest zbyt sucho, gdy na zewnątrz jest zimno, może to powodować wysuszenie skóry lub spierzchnięte wargi oraz krwawienia z nosa spowodowane wysuszeniem błony śluzowej nosa. Podobnie, jeśli jest zbyt sucho, gdy na dworze jest gorąco, pot będzie parował z Twojego ciała znacznie szybciej niż zwykle, powodując odwodnienie i zmęczenie, które może prowadzić do zawrotów i bólów głowy.

Jeśli mieszkasz w starszym domu lub takim, który nie jest dobrze ocieplony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wokół okien i drzwi mogą znajdować się pęknięcia lub szczeliny, przez które powietrze może uciekać w miesiącach zimowych. Wtedy tym bardziej może być wskazane użycie osuszacza, który można nabyć np. z następującej strony https://www.doosuszenia.pl/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − pięć =