Dieta wegańska – dlaczego warto na nią przejść?

Weganizm to styl życia, który wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie spożywają mięsa, drobiu, ryb, owoców morza ani żadnej innej żywności pochodzenia zwierzęcego (np. mleka, jaj, żelatyny i miodu). Weganie nie używają również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak wyroby skórzane, futra czy jedwabne szaliki.

Dieta wegańska opiera się na owocach, warzywach, ziarnach i orzechach. Oprócz wyżej wymienionych produktów, wielu wegan spożywa również rośliny strączkowe (fasolę), nasiona i niektóre rodzaje chleba, takie jak chleb żytni.

Dieta wegańska ma wiele korzyści zdrowotnych w porównaniu z dietą opartą na mięsie:

Utrata wagi 

Dieta wegańska zmniejsza ryzyko otyłości i związanych z nią chorób, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca typu 2, ponieważ jest wysoka w pokarmy bogate w błonnik, które wypełniają cię bez dodawania dodatkowych kalorii do dziennego spożycia. Ponadto pokarmy bogate w białko (orzechy, nasiona) mają niską zawartość tłuszczu, co pomaga w utrzymaniu wagi.

Zdrowie serca 

Zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych obniża poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko chorób serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie grubości naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi w całym organizmie. Żywność pochodzenia roślinnego jest również bogata w przeciwutleniacze, które są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych.

Jeśli chcesz zjeść coś poza domem i nie rezygnować z diety, to restauracja wegańska Gdańsk jest odpowiednim do tego miejscem.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + pięć =