Czym objawia się i jak jest leczona fobia społeczna?

Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby zmagające się z tym problemem źle radzą sobie w sytuacjach związanych z innymi ludźmi oraz ich obecnością, a myśl o nadchodzącym spotkaniu czy też wystąpieniu powoduje przewlekły stres. Zdenerwowanie i lęk może pojawiać się nawet podczas jedzenia na oczach innej osoby, korzystania z publicznej toalety czy rozmowie przez telefon. Osoby zmagające się z fobią społeczną tkwią w silnym przekonaniu, że ich poczynania zostaną negatywnie ocenione przez innych.

Najczęstsze symptomy 

Fobia społeczna przejawia się głównie w silnym zdenerwowaniu, lęku oraz stresie, który może zacząć się nawet kilka dni przed planowanym wystąpieniem czy wydarzeniem. Poza psychicznymi objawami mogą pojawić się też te związane z fizycznością, do których zalicza się między innymi jąkanie, zaczerwienienie na twarzy, kołatanie serca czy drżenie rąk. Cały lęk związany ze stresującą sytuacją jeszcze bardziej się powiększa, ponieważ osoba z problemem boi się, że inni zauważą jej nienaturalne zachowanie.

Leczenie fobii społecznej

Najpowszechniejszym sposobem leczenia fobii społecznej jest psychoterapia oparta na technice poznawczo — behawioralnej. Najlepszym miejscem do spotkań ze specjalistą jest poradnia psychiatryczna Piaseczno jest jedną z podwarszawskich miejscowości, w której znajduje się wiele takich miejsc nastawionych na pomoc pacjentowi. Głównym celem spotkań jest nauka odpowiedniej reakcji na stresujące sytuacje, która odbywa się poprzez wyobrażanie sobie tych momentów i uświadamianie sobie, dlaczego ciało i umysł reagują właśnie w ten sposób. Podczas takiej terapii udzielane jest także wsparcie farmakologiczne, które przyspiesza leczenie i sprawia, że te staje się skuteczniejsze.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =