Kiedy warto wybrać się do dermatologa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O ile wszelki ból mobilizuje do kontaktu z lekarzem, o tyle dyskomfort lub zmiany związane ze skórą często są przez nas lekceważone. Zazwyczaj odwlekamy wizytę u specjalisty, wymawiając sobie, że nasze dolegliwości to nic poważnego i tak jak się pojawiły, tak też szybko znikną.

Ślady lata

Okres letni to czas, gdy odsłaniamy więcej ciała, a tym samym – zauważamy wiele jego niedoskonałości. Jesteśmy również narażeni na mocniejsze promieniowanie słoneczne. Lekarze stale apelują, aby przed ekspozycją na słońce sprawdzić dokładnie pieprzyki i piegi, które pokrywają naszą skórę i w razie jakichkolwiek obaw lub wątpliwości udać się na profesjonalne badanie. Wysokie temperatury powodują nadmierne pocenie się i wywołują wysypki charakterystyczne nie tylko dla dzieci.

Potówki u dorosłych zdarzają się równie często, jak u maluchów. Gdy dojdzie do zakażenia na przykład na skutek drapania lub sytuacja staje się nagminna i podstawowe metody walki z wysypką nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to mieć podłoże wewnętrzne i być skutkiem poważnej choroby. Nie zawsze bowiem punktem zapalnym są letnie upały i nie mogą one stanowić wymówki.

Spójrz w lustro

Pozorny trądzik młodzieńczy lub zwykłe zaskórniki także mogą być objawem groźniejszych dolegliwości. W związku z tym nie warto lekceważyć zmian pojawiających się na naszej twarzy. Wysyp w okolicach żuchwy często sygnalizuje problemy hormonalne, wykropkowane czoło i policzki świadczą o nieprawidłowej pracy jelit i nietolerancjach pokarmowych. Wszystko to może wiązać się z głębszymi zaburzeniami będącymi sprawą istotniejszą niż tylko kwestia estetyki. W szczególności, jeśli dotyczy to osób dorosłych, które okres pokwitania mają już dawno za sobą.

Woda zdrowia doda?

Odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry jest kluczowe dla prawidłowej kondycji naszego ciała, jednak bywa to niewystarczające. Wiele osób zmaga się z pękającą skórą na dłoniach, co nie zawsze jest konsekwencją zimna lub kontaktu z nadmierną ilością detergentów. Może być pierwszym symptomem atopowego zapalenia skóry będącym chorobą przewlekłą lub niedoboru witamin.

Jej kondycja jest szczególnie ważna ze względu na ciągły kontakt rąk z różnego rodzaju przedmiotami niejednokrotnie tętniącymi od bakterii. Tutaj również usprawiedliwieniem nie powinna być pogoda. W przypadku chorób skórnych, podobnie jak pozostałych odmian, szybkość reagowania jest niezmiernie ważna i umożliwia sprawne łagodzenie następstw z nimi związanych.

Należy pamiętać, że wykwity i inne defekty pojawiające się na ciele to często sygnały, które nasz organizm wysyła z wewnątrz. Gdy przypadłości nie znikają i podstawowe sposoby radzenia sobie z nimi nie dają efektu, należy zgłosić się po poradę do dermatologa. Warto obserwować swoje ciało i dbać o nie, ponieważ zmiany bywają nieodwracalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kawiarnia – co jest obowiązkowe w jej wyposażeniu?
Kawiarnia – co jest obowiązkowe w jej wyposażeniu?
Kawiarnie to miejsca, do których ludzie chodzą, aby się zrelaksować i wypić filiżankę kawy lub herbaty z przyjaciółmi.  Jeśli jesteś […]
Aranżacja łazienki w nowoczesnym wydaniu
Aranżacja łazienki w nowoczesnym wydaniu
Dawniej łazienka miała jedynie spełniać swoje funkcje i w małej mierze decydowano się na to, żeby to miejsce było odpowiednio […]
Sukienki – jakie wzory są modne w letnim sezonie 2021?
Sukienki – jakie wzory są modne w letnim sezonie 2021?
Każda nowoczesna kobieta z dużą starannością dobiera swoją garderobę. W damskiej szafie zawsze znajdą się efektowne i wygodne ubrania na […]