Cięcie z wykorzystaniem lasera to jeden z najnowocześniejszych sposobów obróbki różnego rodzaju materiałów. Może być ono przeprowadzane metodą spalania, stapiania albo sublimacji. Ten rodzaj obróbki doskonale sprawdzi się wtedy, kiedy zależy nam na najwyższym stopniu precyzji cięcia (z dokładnością nawet do dziesiątej części milimetra) i znacznej automatyzacji całego procesu, a także wtedy, gdy konieczna jest dokładna powtarzalność wykonywanych elementów. Nie ma również wątpliwości, że cięcie laserem wyraźnie wyróżnia się na tle innych metod, zwłaszcza tych o tradycyjnym charakterze, o czym można przeczytać na https://valor-cnc.pl/.
Na laser warto zdecydować się również wtedy, kiedy istnieje potrzeba ograniczenia kosztów związanych z obróbką materiału, ponieważ omawiany sposób okazuje się być o wiele tańszy, niż na przykład popularne cięcie wodą, do którego przeprowadzenia wymagane jest posiadanie między innymi tak zwanego piasku ściernego.
Laser, jako metoda pokonywania spójności materiału, nierzadko wykorzystywany jest w praktyce wtedy, kiedy konieczne jest cięcie rur wykonanych z różnego rodzaju materiałów, a także cięcie pleksi czy blach. W tym ostatnim przypadku cięcie laserem najczęściej stosuje się, gdy grubość ciętego materiału nie przekracza 25 milimetrów. Laser to także doskonałe rozwiązanie dla przemysłu, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu (warto podkreślić, że omawiana metoda może być nawet trzykrotnie szybsza niż inne sposoby cięcia) i materiału, a nakład pracy fizycznej sprowadzony zostaje do minimum.