Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego jest ważne nie tylko dla samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. To od kondycji jelit w dużej mierze zależy odporność – jeśli jest dobra, składniki odżywcze lepiej się przyswajają. Sprawne trawienie pomoże też uniknąć tak nieprzyjemnych dolegliwości jak wzdęcia czy zaparcia. Co więc robić, żeby odpowiednio o nie zadbać?
Jelita są zasiedlane przez dobroczynne bakterie, które wpływają na ich kondycję. Im ich więcej, tym lepszy stan całego układu trawiennego. Mikroflorę jelitową można zaś wesprzeć przez dostarczenie do organizmu szczepów bakterii probiotycznych, które zasiedlając jelita, chronią je. Naturalne probiotyki należy stosować każdorazowo w trakcie antybiotykoterapii, która wyjaławia jelita. Ich regularne przyjmowanie może też pomóc uporać się z wieloma przykrymi dolegliwościami, jak choćby biegunki i zaparcia. Probiotyki powinny włączyć do diety także osoby o wrażliwym układzie trawiennym. Ważne jest przy tym, żeby dobrze wybrać odpowiedni preparat – zawierający szczepy dopasowane do rodzaju dolegliwości.
Poza stosowaniem probiotyków, warto też włączyć do swojego menu produkty bogate w błonnik. Jest on bowiem określany mianem odkurzacza – dokładnie czyści jelita ze wszelkich złogów, wspierając ich jak najlepszą kondycję. Błonnik pomaga uregulować rytm wypróżnień oraz świetnym narzędziem w walce z nadwagą. Jego odpowiednio wysoka ilość w diecie jest również ważna w przypadku osób, które skarżą się na uciążliwe wzdęcia. Co ciekawe, sam błonnik nie ulega trawieniu. Gdzie można go znaleźć? Przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, płatkach owsianych oraz skórce warzyw i owoców.