Każdego dnia podczas zabawy w parku lub wycieczki do lasu na naszego psa czyha niebezpieczeństwo w postaci kleszczy! Co robić w takiej sytuacji? Dowiedzmy się, jak uchronić przed nimi swojego pupila.
Te niepozorne pajęczaki wraz ze swoją śliną przenoszą wiele czynników chorobotwórczych. Bardzo ważne jest więc to, aby przeglądać swojego psiaka po każdym dłuższym spacerze. Znalezienie kleszcza na ciele psa może skutkować:
– babeszjozą,
– boreliozą,
– anaplazmozą lub erlichiozą.
Wśród wymienionych chorób największe znaczenie u psów ma babeszjoza, która może skończyć się śmiercią naszego pupila. Do jej głównych objawów należą:
– osłabienie,
– osowienie,
– brak apetytu,
– anemia,
– ból mięśni,
– niechęć do ruchu,
– gorączka.
Chcąc uchronić psa przed tymi chorobami, musisz stosować u niego właściwą profilaktykę. Ważne jest, aby stosować je szczególnie w okresie letnio-jesiennym. To wtedy mamy do czynienia z największą ilością kleszczy. W tym celu możemy sięgnąć po:
– obroże,
– wylewki na kark (spot-on),
– spraye,
– tabletki.
Zawsze dobierajmy środek do wagi swojego czworonoga oraz do rodzaju jego okrywy włosowej. U psów z krótką sierścią doskonale sprawdzają się obroże, które dodatkowo najczęściej są wodoodporne oraz charakteryzują się długim czasem działania. Niestety u czworonogów z gęstym podszerstkiem nie zawsze działają one z taką samą skutecznością, dlatego możemy rozważyć zastosowanie np. tabletek. Działają one dłużej niż wylewki na kark, a ich działania nie osłabia kąpiel czy deszcz. Najtańszym i oczywiście skutecznym rozwiązaniem są preparaty spot-on, które działają przeciwkleszczowo około 2-4 tygodni. Szeroki wybór produktów przeciwkleszczowych znajdziemy chociażby na stronie https://petcentrum.pl/.