Jak sprawdzić czy alternator jest zepsuty?

Alternator samochodowy to urządzenie odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej podczas jazdy i pracy silnika. Chociaż tego rodzaju sprzęt jest dosyć trwały i niezawodny, od czasu do czasu może ulec awarii. Wczesne wykrycie usterki pozwoli uniknąć unieruchomienia pojazdu.

Kontrolka ładowania akumulatora

Aby sprawdzić, czy alternator jest zepsuty lub uszkodzony, warto podczas jazdy obserwować kontrolkę ładowania akumulatora. Jeśli od czasu do czasu się zapala i gaśnie to znak, że z prądnicą dzieje się coś niedobrego. Innym objawem świadczącym o nieprawidłowym działaniu urządzenia odpowiedzialnego za dostarczanie energii elektrycznej do samochodu jest nierówne działanie najbardziej prądożernych odbiorników, takich jak światła. 

Zastosowanie multimetru

Osoby podejrzewające usterkę mogą udać się do elektromechanika, który za pomocą multimetru sprawdzi stan techniczny alternatora. Podczas testu kontrolowane jest napięcie akumulatora bez obciążania i z obciążeniem. Jeżeli wynosi ono mniej niż 13,8 V, świadczy to o niedostatecznym ładowaniu baterii i uszkodzeniu prądnicy. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się nowy sprzęt, taki jak alternator denso, który charakteryzuje się trwałością i niezawodnością.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + siedemnaście =