Kiedy bada się wodę i metale?

Analiza składu wody i jej znaczenie dla przemysłu

Woda to płyn potrzebny do życia. Okazuje się jednak, że jest również powszechnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, energetycznym, metalurgicznym, papierniczym czy też galwanizacyjnym. W zależności od potrzeb i rodzaju przemysłu wykorzystywana jest woda o różnym stopniu czystości i różnym poziomie zawartości jonów, takich jak azotany, bromki, chlorki, cyjanki, fluorki, czy siarczany. W celu określenia zawartości jonów w danej próbce przeprowadza się badanie wody.

Jedną z najpopularniejszych metod badawczych jest chromatografia jonowa pozwalająca na szybkie oznaczenie nawet kilkunastu jonów jednocześnie. Metodę tę wykorzystuje się m.in. do badania wód pitnych, powierzchniowych, podziemnych, a także opadów atmosferycznych oraz ścieków przemysłowych i komunalnych. Dzięki tej metodzie możliwe jest m.in. oznaczanie czystości preparatów medycznych używanych w procesie produkcji leków. na https://www.tegal.pl/laboratorium/uslugi/chromatografia-jonowa/ można przeczytać o niej więcej.

Istota badania metali

Metal to materiał niezwykle trwały i wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Jego właściwości sprawiają, że jest powszechnie stosowany do budowy mostów oraz innych konstrukcji. Niestety metal wystawiony na działanie niekorzystnych warunków może ulegać korozji. Żeby tego uniknąć, należy okresowo przeprowadzać badania metali, z których wykonano konstrukcje. Najbardziej powszechne jest stosowanie badań nieniszczących, które pozwalają wykryć nieciągłości materiałowe w obiektach wykonanych z metalu.

Do wykrywania uszkodzeń stosuje się m.in. ultradźwięki lub promienie rentgenowskie. Regularnym badaniom poddawane są nawet te metale, które zostały zabezpieczone przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi np. poprzez anodowanie. Tego rodzaju zabezpieczenia stosuje się m.in. do aluminium, stali, tytanu lub stopów magnezu. Badania metali pozwalają szybko wykryć nieprawidłowości i je usunąć bez narażania całej konstrukcji na zniszczenie.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =