Jak działają terminale płatnicze?

Płatność kartą stała się powszechna. Coraz częściej zamiast gotówki używamy innych instrumentów płatniczych, które są zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Terminale płatnicze są więc dobrem powszechnym, które są absolutnym standardem w punktach handlowych i usługowych, a także obejmują obsługę kurierską. W tradycyjnych sklepach mamy do czynienia z terminalami stacjonarnymi, nie mniej wszędzie tam, gdzie transakcja odbywa się poza siedzibą (w terenie), wykorzystuje się terminale mobilne.

Działanie terminala płatniczego

Terminale to urządzenia służące do dokonywania płatności bezgotówkowo. Dzięki temu, że są wyposażone w PINpady, mogą akceptować płatności dokonywane kartami płatniczymi wyposażonymi w mikroprocesory. Właściwa funkcyjność i zintegrowany system umożliwia weryfikację kodu PIN karty, a tym samym zabezpiecza dane osoby płacącej, a cała transakcja jest w pełni bezpieczna.

Jak już wspomniano, terminale dzielimy na stacjonarne i przenośne. Te pierwsze dostępne są w tradycyjnych sklepach, a klient, który chce dokonać płatności kartą, musi podejść do terminala i zaakceptować transakcję. Z kolei terminale przenośne (mobilne) są rozwiązaniem wykorzystywanym m.in. w restauracjach, na targach, czy przy dostawie towaru do domu klienta. Te urządzenia posiadają wbudowany akumulator, który wystarcza na obsłużenie kilkuset transakcji. Praktycznie we wszystkich terminalach dostępne są także funkcje dodatkowe, do których zalicza się np. oznaczenie kasjera przeprowadzającego transakcję, możliwość zapłaty napiwku, czy tzw. transakcje zbliżeniowe.

We współczesnym świecie terminale płatnicze są absolutnym standardem. Klienci niechętnie dokonują zakupów w miejscach, w których nie ma możliwości płatności kartą, co determinuje praktycznie wszystkie rodzaje handlu i usług do wyposażenia swoich stanowisk w nowoczesne i dopasowane do potrzeb oraz specyfiki pracy terminali.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − piętnaście =