Jak działa nawigacja GPS?

Statystyki pokazują, że coraz więcej kierowców korzysta z nowoczesnej nawigacji GPS. Na czym polega zasada działania tego urządzenia?

Działanie nawigacji GPS

Należy wiedzieć, że GPS (z ang. Global Positioning System) to system radionawigacji, który wykorzystuje fale radiowe pochodzące od sztucznych satelitów. Wszystko po to, aby ustalić dokładne położenie odbiornika łącznie z jego parametrami ruchu. Trzeba podkreślić, że prawidłowe funkcjonowanie nawigacji zależne jest od uzyskania połączenia z co najmniej 3 różnymi satelitami.

Gdzie można zastosować GPS?

Ciekawostką jest fakt, że nawigacja została wyprodukowana przez Amerykański Departament Obrony. Początkowo korzystano z niej jedynie w aspekcie militarnym. Na szczęście aktualnie dostęp do tej technologii mają także zwykli ludzie. Trzeba podkreślić, że bardzo dużo osób wykorzystuje nawigacje GPS we własnych samochodach. Nie może to jednak dziwić, ponieważ dzięki temu urządzeniu można – nawet nie znając dokładnie trasy – trafić do dokładnej lokalizacji.

Warto wiedzieć, że GPS wykorzystywany jest nie tylko w zakresie nawigacyjnym. Wszystko dlatego, że producenci aparatów cyfrowych także decydują się na tę nowoczesną technologię. To sprawia, że każde zdjęcie może być wzbogacone o mapę z dokładnymi współrzędnymi geograficznymi. Pomaga to na przykład odnaleźć miejsce wykonywania konkretnej fotografii. Warto zaznaczyć, że aktualnie praktycznie wszystkie smartfony posiadają również tę funkcję. To powoduje, że nowoczesny telefon może być wykorzystywany jako aparat z opcją geolokalizacji lub standardowej nawigacji.

Jeden komentarz

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 14 =