Z jakich elementów składa się silnik?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silnik jest najważniejszą częścią Twojego pojazdu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć jak działa i z jakich komponentów się składa.

Silnik składa się z szeregu komponentów, które współpracują ze sobą, aby wytworzyć moc potrzebną do poruszania się Twojego pojazdu. Główne części to:

Blok silnika 

Jest jedną z najważniejszych części każdego silnika. Mieści cylindry, w których odbywa się spalanie, a także służy jako podstawa dla innych elementów, takich jak uszczelki głowicy cylindrów, uszczelki miski olejowej, uszczelki pokrywy zaworów, uszczelki kolektora dolotowego, uszczelki pokrywy rozrządu, uszczelki pompy wodnej i inne.

Tłoki 

Tłoki poruszają się w górę i w dół wewnątrz cylindrów, aby stworzyć moc ze spalania paliwa i powietrza w sposób kontrolowany. Tłoki są połączone z korbowodami, które z kolei łączą się z wałem korbowym poprzez czopy korbowe na obu końcach.

Uszczelki głowicy cylindra 

Uszczelniają górną część głowicy cylindra, aby zapobiec wyciekowi oleju do komory spalania. Uszczelki zapobiegają również wyciekowi płynu chłodzącego do komory spalania, jeśli kiedykolwiek wystąpił problem z uszczelkami płynu chłodzącego lub przewodami układu chłodzenia.

Uszczelki pokrywy zaworów 

Uszczelniają pomiędzy pokrywami zaworów i elementami układu rozrządu, aby zapobiec wyciekowi oleju do układu wentylacji skrzyni korbowej lub do otworów świec zapłonowych, aby zapobiec wydostawaniu się gazów z zaworów podczas procesu spalania.

Uszczelki kolektora dolotowego 

Umożliwiają uszczelnienie zaworów wlotu powietrza do kolektora dolotowego podczas pracy, tak aby powietrze mogło swobodnie przez nie przechodzić bez przeszkód.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyjście ze szpitala – Czym jest rehabilitacja poszpitalna?
Wyjście ze szpitala – Czym jest rehabilitacja poszpitalna?
Wypis ze szpitala jest ważnym kamieniem milowym w Twoim powrocie do zdrowia, ale to dopiero początek. Mieszkańcy szpitali często są […]
W jakich branżach na co dzień wykorzystuje się wykrywacze metali?
W jakich branżach na co dzień wykorzystuje się wykrywacze metali?
Metale to jedne z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji czy przemyśle i budownictwie. Produkuje się z nich wiele przedmiotów, narzędzi […]
Sukienki na lato – czym się kierować przy ich wyborze
Sukienki na lato – czym się kierować przy ich wyborze
Lato to wymarzona pora dla tych pań, które kochają nosić sukienki. Nic dziwnego – gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, […]