W jaki sposób szpachlować ściany?

Podczas remontu domu lub mieszkania z pewnością konieczne będzie szpachlowanie ścian. Proces ten wraz z gładzeniem przygotowuje ściany do malowania lub położenia na nich tapet. Na szczęście ten etap remontu można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi i materiałów.

Szpachlowanie ścian krok po kroku 

Do szpachlowania ścian potrzebne są przede wszystkim szpachelki, paca oraz masa szpachlowa. Powierzchnię ścian należy odpowiednio przygotować, usuwając wszystkie gniazdka, wystające gwoździe czy kołki. Następnie należy przeprowadzić gruntowanie przy pomocy środka gruntującego. Najlepiej nakładać go na ścianę szerokim pędzlem. Kolejny krok to szpachlowanie, czyli uzupełnienie wszystkich ubytków masą szpachlową. Warto rozpocząć pracę od zaklejenia szpar przy puszkach, przewodach elektrycznych oraz drzwiach i oknach. Do szpachlowania drobnych ubytków na ścianach najlepiej sprawdzi się szeroka paca lub zwykła szpachelka.

Masę można nakładać grubszą warstwa i dokładnie zetrzeć papierem ściernym, aby wyrównać ją ze ścianą. Otrzymamy gwarancję, że wszystkie nierówności i ubytki zostały zaszpachlowane i zniwelowane. Ostatnim krokiem jest nałożenie masy na całą powierzchnię ściany przy użyciu pacy. Nakładanie zaczynamy od rogów, od dołu i kierując się ku górze. Nadmiar należy zebrać tak, aby na ścianie pozostała około 2 milimetrowa warstwa. Na tak przygotowane ściany można nałożyć warstwę gładzi, aby uzyskać efekt idealnie gładkich i równych ścian.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =