Wibratory do betonu – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Jednym z bardzo ważnych procesów na każdym placu budowy jest zagęszczanie wylewanego betonu za pomocą urządzenia zwanego wibratorem. Silne wstrząsy powodują bowiem eliminację w materiale niepożądanych pęcherzyków powietrza, co prowadzi bezpośrednio do zwiększenia jego jakości. I to zarówno pod względem struktury, jak i ogólnej estetyki. Poza tym mokry beton po wyschnięciu staje się zdecydowanie bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Sprzęt niezbędny w trakcie prac budowlanych i wykończeniowych

Wibratory do betonu służą do wytwarzania drgań charakteryzujących się dużą częstotliwością. Ich zastosowanie poprawia spójność rozprowadzonego po danej powierzchni materiału, co w rezultacie ogranicza do minimum ryzyko pojawiania się porów. Jednocześnie poprzez zwiększenie spójności mieszanki uzyskuje się jej optymalną gęstość i gładkość. Wyróżniamy dwa główne modele omawianych urządzeń – przyczepne oraz wgłębne.

Te pierwsze są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych specjalizujących się w wytwarzaniu prefabrykatów betonowych, w trakcie transportowania produktów sypkich, a także na budowach. Ich specyfika polega na tym, że nie stykają się z samą mieszanką, a są jedynie podłączane do ścian albo punktów magazynowania cementu, tak aby wibracje przesuwały materiał niżej. Znacznie bardziej uniwersalnymi sprzętami są wersje wgłębne (inaczej pogrążalne), ponieważ pozwalają na bezpośredni kontakt z zagęszczanym betonem i mogą pracować nawet do 18 m wgłąb. W tej kategorii mamy do czynienia z modelami pneumatycznymi, mechanicznymi oraz przetwornicowymi. Wysokiej jakości wibratory wgłębne i akcesoria do nich znajdziemy m.in. w ofercie tego sklepu online: https://norwit.pl/28-wibratory-wglebne.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewięć =