Wbrew pozorom proces układania kostki brukowej nie polega tylko na ułożeniu betonowych elementów na podłożu. Jest to wieloetapowe przedsięwzięcie, do którego należy się solidnie przygotować. Na co zwrócić uwagę, aby ułożona kostka służyła przez wiele lat?
Wytrzymałość i wygląd nawierzchni w największym stopniu zależą od materiałów jakie wybierzesz. Kostka brukowa dostępna na rynku jest różnej jakości i występuje w wielu wariantach dlatego wybór konkretnego modelu musi zależeć od przeznaczenia nawierzchni. Prace przy układaniu kostki poprzedzone powinny być etapem przygotowywania właściwego planu. Mając projekt nawierzchni, należy przeprowadzić pomiary terenu i wyznaczyć granice nawierzchni. Przydatne na tym etapie będzie wyznaczenie poziomu bruku za pomocą sznurka i drewnianych palików.
Najistotniejszym etapem układania kostki jest wykonanie podbudowy. Jeśli przygotowywana nawierzchnia ma służyć do ruchu pieszego wystarczy, aby podbudowa miała 20 cm. Dla ruchu podjazdów mechanicznych jej grubość powinna sięgać nawet 40 cm. Do wykonania podbudowy wykorzystuje się kruszywa naturalne, takie jak tłuczeń lub mieszankę żwirowo-piaskową. Kiedy będzie już dobrze ubita, pozostanie tylko wykonać podsypkę z piasku. Dopiero na tak przygotowanej podbudowie można układać kostkę brukową.
Jeśli nawierzchnia, którą planujesz położyć jest niewielkich rozmiarów śmiało możesz wszystkie prace wykonać samodzielnie. Istnieje wiele firm wypożyczających niezbędny sprzęt. Jeśli jednak chcesz wyłożyć kostką dużą powierzchnię warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak http://ptbborkowski.pl. Firmy specjalizujące się w układaniu kostki brukowej posiadają odpowiednie zaplecze maszynowe. Do bardzo dużych nawierzchni warto skorzystać z możliwości maszynowego układania kostki brukowej. Zdecydowanie przyspieszy to wszelkie prace i zapewni udane zrealizowanie inwestycji.