Stożek rogówki to choroba, w której okrągła rogówka przekształca się w stożkowatą, przez co odbija światło wpadające do oka i w konsekwencji zniekształca widzenie. Wada może pojawić się tylko w jednym oku, ale także w obu jednocześnie. Oprócz zniekształconego widzenia objawami choroby jest krótkowzroczność oraz wrażliwość na światło. Najczęściej stosowaną metodą leczenia stożka rogówki jest cross linking. To krótki zabieg polegający na usunięciu nabłonka rogówki i nasączeniu jej specjalnym preparatem, a następnie utwardzeniu rogówki poprzez promienie UV-A.
Dzięki tej metodzie rozwój stożka zostaje zatrzymany. Innym sposobem leczenia tej choroby jest noszenie niestandardowych soczewek kontaktowych. Dzięki swojej jednolitej powierzchni soczewki powodują załamanie światła w odpowiednim miejscu i poprawiają widzenie.
Astygmatyzm to częsta choroba oczu, polegająca na występowaniu nieprawidłowych krzywizn, które powodują skupienie promieni światła w dwóch punktach oka, zamiast w jednym. Z tego powodu osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi niewyraźnie. Innymi objawami choroby jest zamglony obraz, częstsze mruganie w celu uzyskania ostrości oraz bóle głowy. Najpopularniejszym zabiegiem korekcyjnym jest stosowanie soczewek kontaktowych. W leczeniu astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, które redukują zniekształcenie obrazu.
Dostępne są zarówno soczewki jednodniowe, miesięczne, jak i soczewki ortorekcyjne, czyli zakładane tylko na noc, o których można poczytać na stronie: https://okulista.pl/korekcja-wzroku/ortokorekcja-soczewki-na-noc/. Astygmatyzm może być również leczony laserowo, jednak ta metoda jest zazwyczaj stosowana przy zaawansowanej postaci choroby.