Jak postawić fontannę w ogrodzie?

Fontanna ogrodowa jest eleganckim elementem aranżacji przestrzeni, stosowanym od wieków w zamkowych ogrodach i przypałacowych laskach. Fontanny ogrodowe nowoczesne prezentują się inaczej niż ich dawne odpowiedniki, lecz są równie eleganckie. Gdzie ustawić fontannę w modernistycznym ogrodzie?

Fontanny czy wodne kaskady?

We współczesnych ogrodach, parkach i na skwerkach w miastach wykorzystywane są fontanny ogrodowe nowoczesne. Są to różnego rodzaju konstrukcje, inspirowane wieloma stylami w aranżacji przestrzeni. Ciekawą propozycją jest fontanna w formie granitowej kuli, obracającej się pod wpływem wody. Elegancko prezentują się poidełka dla ptaków ze spokojnie spływającą wodą, a także proste fontanny, wyrzucające wodę z oczka wodnego w górę.

Zamiast fontanny w ogrodzie można umieścić wodne kaskady. Kaskada może znaleźć się tuż przy ścianie budynku, wydostając się ze specjalnej rynienki i oblewając duże kamienie. Kaskada może powstać też z bambusowych lub drewnianych rynienek, nawiązujących do architektury w ogrodach japońskich.

Fontanna w donicy? Czemu nie!

Fontanny współczesne przyjmują czasem formę nowoczesnych donic, z których wypływa woda na otaczające kamienie lub do kolejnej donicy. Taką fontannę można zbudować samodzielnie, przewiercając dno solidnej donicy, a następnie włożyć do niej specjalną pompkę do oczka wodnego. Dzięki niej woda będzie spokojnie wypływać w górę. Możliwe jest stworzenie fontanny z obiegiem zamkniętym, który umożliwia instalację dekoracji z dala od źródła wody.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =