O jakich kwestiach warto pamiętać, przyjmując różnego rodzaju lekarstwa?

O efektywności terapii farmakologicznej decyduje nie tylko dobór odpowiednich środków leczniczych, ale także odpowiedzialne podejście pacjenta. O czym należy pamiętać podczas przyjmowania leków? Na co warto zwrócić uwagę?

Dawkowanie leków 

Odpowiednia dawka leków, zalecona przez lekarza powinna być skrupulatnie przez nas przestrzegana. Warto w tym celu skorzystać z dozowników do odmierzania preparatów typu: kieliszki do leków, miarki, łyżeczki lub kroplomierze. Przyjmowanie odpowiedniej dawki medykamentów ma bowiem zasadniczy wpływ na skuteczność całego procesu leczenia, a co za tym idzie dla naszego zdrowia. 

Popijanie leków wodą

Wielu osobom często zdarza się popijać leki sokami owocowymi, kawą, herbatą, czy mlekiem, w celu zamaskowania nieprzyjemnego posmaku lekarstwa. Niestety, taki sposób przyjmowania preparatów może osłabić ich działanie oraz zaburzyć wchłanianie niektórych substancji. Zatem zdecydowaną większość leków oraz suplementów diety powinniśmy popijać zwykłą, przegotowaną wodą. 

Przyjmowanie preparatów o stałej porze 

Godzina przyjmowania leków jest również bardzo istotną kwestią w farmakoterapii. Ma to miejsce np. w przypadku kuracji antybiotykowej. Często istotne jest zatem, aby stężenie danej substancji leczniczej utrzymywało się w organizmie na równym poziomie w ciągu całej doby.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + osiem =