Jak zostać opiekunką środowiskową?

W związku ze starzejącym się modelem społeczeństwem coraz większe znaczenie zyskuje zawód opiekuna środowiskowego. Osoba go wykonująca zajmuje się przede wszystkim fachową opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Opiekun działa w pełni niestacjonarnie na określonym obszarze, na którym znajdują się jego podopieczni.

Zadania, które wykonuje opiekun środowiskowy

Podstawowym miejscem pracy, w którym swoje obowiązki wykonuje opiekunka srodowiskowa to dom podopiecznego lub różnego rodzaju placówki, takie jak ośrodki opieki czy domy samotnych matek. Do głównych zadań należy pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, które są utrudnione z racji zaawansowanego wieku lub niepełnosprawności.

Aby podjąć pracę w tym zawodzie konieczne jest ukończenie szkoły policealnej lub studiów na kierunkach związanych ze świadczeniem takiej pomocy. Kandydatka na to stawisko musi posiadać bowiem wiedzę przede wszystkim z zakresu niesienia pomocy i opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Powinna także zdobyć umiejętność komunikowania się z takimi osobami, organizowania im czasu wolnego, a także przeprowadzania ćwiczeń mających na celu poprawę zdolności ruchowych osób, które mają problemy z poruszaniem się. Oprócz odpowiedniego wykształcenia osoba zatrudniona na tym stanowisku musi także posiadać duże pokłady empatii i cierpliwości oraz być dojrzała emocjonalnie i społecznie. Musi czerpać radość i satysfakcję z wykonywanego zawodu, ponieważ tylko wtedy będzie robiła to w pełni profesjonalnie.

 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + jeden =