W każdym zakładzie przemysłowym wytwarzającym jakieś towary najważniejsza jest zaawansowania linia produkcyjna. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy bowiem ogólna wydajność, przekładająca się bezpośrednio na wysokość zysków oraz zadowolenie klientów czy kontrahentów. Warto z pewnością wdrożyć konkretne rozwiązania, które pozwolą na usprawnienie linii poprzez zwiększenie jej parametrów technicznych lub znaczne usprawnienie obsługi. Zostaną one wymienione i pokrótce opisane w kolejnym akapicie.
Optymalizacja linii produkcyjnej może przybierać zróżnicowaną formę. W pierwszej kolejności zaleca się zastosowanie kompleksowej metody DMAIC, opierającej się na:
W tym przypadku wykorzystuje się takie narzędzia, jak choćby mapowanie i technika Kaizen. Rozsądnym pomysłem na optymalizację jest również automatyka przemysłowa, obejmująca rozmaite komponenty o charakterze kontrolnym, pomiarowym i wykonawczym (np. czujniki, mierniki, przetworniki, rejestratory, sterowniki). Ich zamontowanie skutkuje wyraźnym ograniczeniem awaryjności linii (a tym samym kosztownych przestojów) przy jednoczesnej poprawie wydajności jej działania i ułatwieniu późniejszej modyfikacji. Ostatni proponowany krok to metoda SMED przynosząca korzyść w postaci redukcji czasu niezbędnego na przezbrojenie danego ciągu technologicznego. Polega ona na zamianie operacji wewnętrznych na zewnętrzne, wprowadzeniu szczegółowych instrukcji dla pracowników oraz odrzuceniu niepotrzebnych regulacji.