Jak należy utrzymać trawnik w ogrodzie w dobrym stanie?

Piękny ogród bez zadbanego trawnika nie może istnieć. Co robić aby trawnik wyglądał pięknie przez cały sezon od wiosny do jesieni?

Ożywienie trawnika po zimie

Prace pielęgnacyjne na trawniku mogą rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia, powinno się jednak odczekać do momentu gdy w prognozach długoterminowych przestanie pojawiać się mróz. Pierwszym krokiem będzie wygrabienie trawnika z liści i gałęzi pozostałych po zimie, następnie wyrównanie powierzchni gleby i dociśnięcie korzeni trawy. Kolejnym krokiem będzie koszenie kosiarką z koszem, jeśli źdźbła są bardzo długie powinno się je rozłożyć na dwa etapy. Nie można zapomnieć o wertykulacji czyli nacinaniu darni i usuwaniu ognisk mchu i zbitej, suchej trawy. Ostatnim elementem będzie napowietrzanie czyli aeracja. Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej prac należy ocenić konieczność usunięcia fragmentów trawnika które nie są do odratowania i uzupełnienie powstałych ubytków.

Uzupełnianie ubytków traw

Do uzupełniania ubytków w trawniku doskonale sprawdzi się trawa na suszę. Dzięki zastosowaniu mieszanek bardziej odpornych na warunki atmosferyczne, będzie można uniknąć powtarzania tej czynności w kolejnym sezonie. Idealnie sprawdzą się one w miejscach o dużym nasłonecznieniu, na glebie piaszczystej. 

Dbanie o trawy w sezonie

W trakcie lata, w okresie suszy powinno się stosować doraźne nawadnianie. Należy pamiętać, że gdy temperatury przekraczają 25 stopni a deszcz pojawia się rzadko, nie wolno kosić traw na długość poniżej 6mm. Równie ważne jest aby ostrza kosiarki pozostawały cały czas ostre, tak by źdźbła były cięte a nie szarpane.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 1 =