Jak można wspomóc fundacje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fundacje to organizacje pozarządowe, których celem jest przede wszystkim szeroko rozumiana pomoc. Ważnym czynnikiem umożliwiającym funkcjonowanie przedmiotowych jednostek, jest wsparcie ze strony darczyńców.

Pomoc nie jedno ma imię

Działania podejmowane przez fundacje może wspierać każdy, co więcej, nie musi być to pomoc stała, znaczenie ma także jednorazowe wsparcie. Największą popularnością cieszy się darowizna finansowa, czyli przekazanie dowolnej kwoty na cele statutowe danej organizacji. W zależności od własnych możliwości darczyńcy dokonują regularnych przelewów lub jednorazowej wpłaty na konto fundacji, zaznaczając cel na jaki mają być przeznaczone pieniądze. Są to zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne, które poprzez wsparcie finansowe chcą włączyć się w pomoc potrzebującym. Wiele osób korzysta także z możliwości przekazania 1% podatku – w tym przypadku wystarczy wpisać odpowiedni numer KRS w rozliczeniu rocznym, a fiskus sam przeleje określoną wartość na konto fundacji.

Wybraną organizację pozarządową można również uwzględnić w testamencie, przeznaczając część majątku na cele związane z jej działalnością statutową. W zapisie testamentowym można uwzględnić praktycznie wszystko, co posiada darczyńca, począwszy od środków finansowych, poprzez meble, a na nieruchomości lub ruchomości skończywszy. Ciekawym pomysłem są także prowadzone podczas ślubów i pogrzebów kwesty – uczestnicy uroczystości zamiast kwiatów wręczają datki z przeznaczeniem na działalność organizacji niosącej pomoc potrzebującym.

Alternatywnym rozwiązaniem jest pomoc materialna i usługowa, równie ważna, co wsparcie finansowe. Wiele osób wyraża chęć pomocy, jednakże przeszkodą okazuje się strona stricte ekonomiczna, czyli brak wolnych środków w domowym budżecie. Warto jednak pamiętać, że fundację można również wspomóc materialnie poprzez przekazanie na jej rzecz niepotrzebnych mebli, auta, produktów spożywczych, sprzętu biurowego itp. Na rzecz fundacji można wykonać także określone usługi. Pomoc materialna i rzeczowa jest równie ważna i pożądana jak wsparcie finansowe.

Osoby, które dysponują odrobiną czasu wolnego, mogą włączyć się w akcje organizowane przez jednostki pozarządowe. Przykładem mogą być tutaj Pola Nadziei – przedsięwzięcie adresowane przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, które poprzez włączanie się w akcję sadzenia żonkili wspierają działania fundacji. Jest to jednocześnie sposób, by uczyć młode pokolenie otwarcia się na potrzeby i cierpienie innych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co to jest penetrometr?
Co to jest penetrometr?
Penetrometr to ważne narzędzie, które określa spójność gruntu, a także poziom odporności nawierzchni i mieszanek asfaltowych.  Wartość ta jest ważna, […]
Uniwersalne meble – czym kierować się w wyborze?
Uniwersalne meble – czym kierować się w wyborze?
Obecnie ceny mieszkań na sprzedaż są bardzo wysokie i nieustannie rosną, dlatego wiele osób decyduje się na zakup mniejszych lokali. […]
W jakich branżach na co dzień wykorzystuje się wykrywacze metali?
W jakich branżach na co dzień wykorzystuje się wykrywacze metali?
Metale to jedne z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji czy przemyśle i budownictwie. Produkuje się z nich wiele przedmiotów, narzędzi […]