Ekologia jest dzisiaj bezapelacyjnie na czasie. Interesują się tym zarówno konsumenci, jak i małe oraz duże firmy. Wszystko wynika z regulacji unijnych, których Polska zobowiązana jest przestrzegać, będąc krajem członkowskim. Firmy mogą spotkać się z surowymi karami na przykład za emisję szkodliwych substancji do środowiska lub też otrzymać nagrody, jeśli będą wykazywać się dbałością o środowisko.
Pierwszym i najważniejszym kryterium ekologiczności danego przedsiębiorstwa jest jego efektywność energetyczna. Mowa tutaj o wykorzystaniu energii, głównie elektrycznej, w procesie produkcji, oraz o generowanych stratach. Te drugie powinny być jak najmniejsze. Podobnie ma się kwestia zużycia gazu ziemnego, którego spalanie powoduje emisję do środowiska dwutlenku węgla – CO2. Wdrożenie ISO 50001 – specjalnych regulacji w kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i poprawienia efektywności energetycznej – jest dzisiaj przedmiotem ożywionych dyskusji i działań w bardzo wielu przedsiębiorstwach, które chcą uważać się za w pełni europejskie i nowoczesne.
Wdrożenie pełnego programu ochrony środowiska może być dla firmy bardzo korzystne. Przedsiębiorstwo otrzyma wtedy certyfikat ISO 50001, który otworzy mu drogę do bardzo szeroko zakrojonych negocjacji biznesowych z innymi podmiotami krajowymi i zachodnimi. Za skuteczne działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego można otrzymać także certyfikat ISO 14001, o którym więcej możemy przeczytać pod tym odnośnikiem: http://www.pcc-cert.pl/certyfikacja-iso-systemy-zarzadzania/iso-14001/. Trzeba pamiętać, że dbałość o środowisko jest dziś już nie tylko kwestią prestiżu, ale również obowiązkiem.