Dlaczego warto zaopatrzyć placówki edukacyjne w kreatywne gry podwórkowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewne każdy z nas pamięta kultową „Grę w klasy”. To najpopularniejsza gra podwórkowa wszech czasów pod niemal każdą szerokością geograficzną, chociaż rzadko kto zdawał sobie sprawę z tego, że jest to także gra edukacyjna. To właśnie od niezapomnianej „Gry w klasy” biorą swój początek wszelkie gry podwórkowe, w których dzieci chętnie biorą udział.

Walory edukacyjne i społeczne gier podwórkowych.

Wszelkie gry i zabawy na wolnym powietrzu wspaniale rozwijają kreatywność – do podstawowej wersji „Gry w klasy” można było dodawać lub modyfikować kolejne zadania (np. skakanie tylko na jednej nodze lub naprzemiennie, a nawet tyłem). Gra oferowała przede wszystkim współpracę i współzawodnictwo, dbając dzięki temu o rozwój umiejętności społecznych. Każda z gier wymaga także zawodników i obserwatorów – dzieci dzielą się na drużyny i wzajemnie się dopingują.

Ćwiczenie ciała

Skakanie na jednej nodze, przodem, tyłem, bokiem to nauka zwinności i precyzji ruchów, analiza możliwości własnego ciała, ćwiczenie elastyczności oraz równowagi, a także… umysłu. „Gra w klasy” i jej modyfikacje to nauka matematyki. Dzieci poprzez zabawę uczyły się cyfr i liczb oraz ich kolejności.

Współczesne gry podwórkowe

Poza nadal modną „Grą w klasy”, popularne są inne gry – „Miasteczko rowerowe” (nauka przepisów i znaków drogowych), „Kalkulator” (nauka dodawania i odejmowania oraz poznawanie funkcjonalności kalkulatora), „Alfabet” (nauka literek) i wiele innych. Wszystkie one polegają na poruszaniu się, zgodnie z ustalonymi zasadami po narysowanych na powierzchni polach z określonymi symbolami. Kiedyś do dyspozycji dzieci była kreda, którą rysowały plansze na asfalcie. Dziś trudno znaleźć fragment asfaltu, na którym można bezpiecznie się bawić, a przedszkolne place zabaw nie dysponują takimi nawierzchniami.

Dla przedszkolaków na podwórko i na niepogodę

Świetną propozycją jest handlowa oferta gier podwórkowych. Gotowe plansze z grubszej, bezpiecznej dla dzieci są gotowe do rozłożenia w 5 minut na prawie każdej, w miarę równej nawierzchni. A jeżeli pogoda nie pozwala na wyjście na dwór, to grę podwórkową można rozłożyć również w przedszkolnej sali. Bogatą ofertę gier podwórkowych znajdziesz na stronie http://smartplac.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przewozić rowery samochodem?
Jak przewozić rowery samochodem?
Możliwość zabrania ze sobą roweru podczas wyjazdu na wakacje albo by zwiedzić jakąś miejscowość wydaje się bardzo atrakcyjną propozycją. By […]
Formalności związane z pogrzebem – co należy załatwić?
Formalności związane z pogrzebem – co należy załatwić?
Śmierć bliskiej osoby zazwyczaj przychodzi niespodziewanie. W tym szczególnie trudnym dla najbliższych okresie trzeba załatwić sporo formalności. Kto powinien się […]
Jakie buty pasują do spodni materiałowych?
Jakie buty pasują do spodni materiałowych?
Tworzenie pełnych zestawów stylizacyjnych wcale nie należy do zadań łatwych. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, dzięki którym strój będzie […]