Dlaczego warto zaopatrzyć placówki edukacyjne w kreatywne gry podwórkowe?

Zapewne każdy z nas pamięta kultową „Grę w klasy”. To najpopularniejsza gra podwórkowa wszech czasów pod niemal każdą szerokością geograficzną, chociaż rzadko kto zdawał sobie sprawę z tego, że jest to także gra edukacyjna. To właśnie od niezapomnianej „Gry w klasy” biorą swój początek wszelkie gry podwórkowe, w których dzieci chętnie biorą udział.

Walory edukacyjne i społeczne gier podwórkowych.

Wszelkie gry i zabawy na wolnym powietrzu wspaniale rozwijają kreatywność – do podstawowej wersji „Gry w klasy” można było dodawać lub modyfikować kolejne zadania (np. skakanie tylko na jednej nodze lub naprzemiennie, a nawet tyłem). Gra oferowała przede wszystkim współpracę i współzawodnictwo, dbając dzięki temu o rozwój umiejętności społecznych. Każda z gier wymaga także zawodników i obserwatorów – dzieci dzielą się na drużyny i wzajemnie się dopingują.

Ćwiczenie ciała

Skakanie na jednej nodze, przodem, tyłem, bokiem to nauka zwinności i precyzji ruchów, analiza możliwości własnego ciała, ćwiczenie elastyczności oraz równowagi, a także… umysłu. „Gra w klasy” i jej modyfikacje to nauka matematyki. Dzieci poprzez zabawę uczyły się cyfr i liczb oraz ich kolejności.

Współczesne gry podwórkowe

Poza nadal modną „Grą w klasy”, popularne są inne gry – „Miasteczko rowerowe” (nauka przepisów i znaków drogowych), „Kalkulator” (nauka dodawania i odejmowania oraz poznawanie funkcjonalności kalkulatora), „Alfabet” (nauka literek) i wiele innych. Wszystkie one polegają na poruszaniu się, zgodnie z ustalonymi zasadami po narysowanych na powierzchni polach z określonymi symbolami. Kiedyś do dyspozycji dzieci była kreda, którą rysowały plansze na asfalcie. Dziś trudno znaleźć fragment asfaltu, na którym można bezpiecznie się bawić, a przedszkolne place zabaw nie dysponują takimi nawierzchniami.

Dla przedszkolaków na podwórko i na niepogodę

Świetną propozycją jest handlowa oferta gier podwórkowych. Gotowe plansze z grubszej, bezpiecznej dla dzieci są gotowe do rozłożenia w 5 minut na prawie każdej, w miarę równej nawierzchni. A jeżeli pogoda nie pozwala na wyjście na dwór, to grę podwórkową można rozłożyć również w przedszkolnej sali. Bogatą ofertę gier podwórkowych znajdziesz na stronie http://smartplac.pl/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + piętnaście =