Co to jest penetrometr?

Penetrometr to ważne narzędzie, które określa spójność gruntu, a także poziom odporności nawierzchni i mieszanek asfaltowych.  Wartość ta jest ważna, szczególnie dla osób, które chcą zmienić coś na swojej działce lub wybudować od podstaw cały obiekt. Istnieją dwa typy penetrometów, jeden służy do analizy nawierzchni, a drugi do badania penetracji asfaltu. Do uzyskania potrzebnych danych używa się penetrometrów wyposażonych w trzpienie cylindryczne. 

Badanie penetracji asfaltu

Badanie przeprowadzane penetrometrem jest istotne, ponieważ stanowi podstawę klasyfikacji asfaltów drogowych. Ważne jest, aby urządzenia służące do tego celu były zgodne z normami PN-EN 1426, ASTM D5 oraz AASHTO T49, ponieważ znajdują się tam wszystkie wytyczne dotyczące zasad, wymagań i wyników penetracji asfaltów. Penetrometr zbudowany jest z igły, która wnika do wybranej próbki przy określonych warunkach. Głębokość wnikania można regulować za pomocą elektronicznego systemu pomiarowego. Zazwyczaj sama igła penetracyjna jest przemieszczana przez próbkę elektronicznie, trzpień powinien być umieszczony względem materiału prostopadle, a wpływ tarcia na obciążenie zostaje całkowicie wyeliminowany.  Po przeprowadzonym badaniu wynik widoczny jest od razu na elektronicznym ekranie. Używając penetrometru do asfaltu, należy pamiętać, że po każdym badaniu trzpień musi ulec kalibracji wagowej. 

Badanie nawierzchni

Używając penetrometru do nawierzchni, należy pamiętać, że musi być on stabilnie ustawiony. Kolejno muszą zostać zamontowane jego niezbędne akcesoria, a przed rozpoczęciem badania poleca się wznieść kołek czujnika, przesunąć go ponad punkt podparcia i upuścić. Następnie można rozpocząć procedurę. Sama obsługa penetrometra może być trudnym zadaniem, jednak warto zdać się na pomoc specjalistów. Sklep internetowy Viateco nie tylko sprzedaje, ale również służy radą w zakresie obsługi i wyboru penetrometrów.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dwanaście =