Osoby, które na poważnie zaczynają rozważać przygodę z hodowaniem gołębi powinny skupić się na zdobyciu wiedzy teoretycznej w tym zakresie. Konieczne jest zapewnienie podstawowego wyposażenia, bez którego hodowla nie ma szans powodzenia.
Podstawą do rozpoczęcia hodowli jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Wiele osób decyduje się na gołębnik wolnostojący lub przekształcenie pomieszczenia gospodarczego. Jeśli mamy już wybrane wstępnie pomieszczenie, najlepiej jest zorganizowanie wolierów. To ulubione miejsce do przesiadywania gołębi oraz zażywania kąpieli. Trzeba zadbać o to, aby wloty były funkcjonalne.
Jednym z najlepszych rozwiązań jest dach dwuspadowy z kominami wentylacyjnymi. Gołębnik powinien zostać umieszczony około 60 cm ponad ziemią i osadzony na specjalnych słupkach. Wielu hodowców stosuje ruszt jako podłogę, co ułatwia czyszczenie.
Kiedy już wyposażymy odpowiednio gołębnik możemy przemyśleć zakup ptaków. W tym celu najlepiej znaleźć hodowcę, który może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami lotowymi. Na sam początek najlepiej nie kupować więcej niż 15 par gołębi.
Kiedy już posiadamy ptaki musimy zadbać o ich właściwe karmienie. Kluczem jest wybór odpowiednich mieszanek do danego okresu hodowlanego. Przydadzą się również dobrej jakości suplementy. Pasze dla gołębi powinny być kupowane wyłącznie w sprawdzonych miejscach.
Nie można zapominać również o codziennej wymianie wody na świeżą. Przed rozpoczęciem hodowli powinniśmy zadbać również o oznaczenie w postaci obrączek dla gołębi. O ich znaczeniu można przeczytać tutaj http://mojgolab.pl/hodowca-radzi-obraczkowanie-golebi-pocztowych-cyfry-i-symbole-na-obraczkach-n-12.html.