Bieganie w ekstremalnych warunkach – jak się na to przygotować?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Co istotne, można go uprawiać dosłownie w każdym warunkach atmosferycznych – wystarczy odpowiednio się przygotować i zaopatrzyć w stosowne elementy garderoby. W okresie jesiennym i zimowym niezbędne jest np. noszenie bielizny termoaktywnej, która doskonale chroni ciało przed chłodem, a na dodatek bardzo skutecznie odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. Kobiety zainteresowane taką bielizną mogą z powodzeniem udać się do profesjonalnych sklepów dla biegaczy, takich jak https://www.runshop.pl/bielizna-damska-termoaktywna,c66.html i ja nabyć w przystępnej cenie.

Niska temperatura, deszcz czy wiatr to żadna przeszkoda

Wiosną często mamy do czynienia z wietrzną pogodą, która co prawda mocno utrudnia trening w plenerze, ale jednocześnie w znacznym stopniu potęguje jego intensywność, co przekłada się na zwiększenie naszej szybkości oraz wytrzymałości. Bieganie w takich warunkach jest wręcz wskazane. Wymaga jednak zabrania ze sobą kurtki z kapturem i zapięciami na nadgarstki, ocieplanych spodni ze ściągaczami w okolicy kostek, a także okularów, które zabezpieczą oczy przed łzawieniem. Należy ponadto pamiętać o kilkunastominutowej rozgrzewce przed wyruszeniem w trasę – jest ona niezbędna w celu optymalnego przygotowania mięśni do dużego wysiłku (gwarancja braku zakwasów i bólu głowy). Z kolei w sytuacji, gdy na dworze pada deszcz, przydadzą nam się takie elementy, jak nieprzemakalna kurtka do biegania (ewentualnie termoaktywna bluza, jeśli jest to lato), buty na grubej podeszwie i czapka z daszkiem. W tym przypadku bezpośrednio przed wyjściem na trening warto delikatnie nawilżyć kark, klatkę piersiową i szyję, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia skóry.

Najtrudniej jest oczywiście zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz, a nierzadko też pada śnieg. Łatwo wówczas wychłodzić organizm, co może się skończyć infekcją gardła albo grypą. Z tego względu konieczne jest założenie bielizny termoaktywnej z elastanu lub poliamidu (w tej kategorii mieszczą się m.in. legginsy, koszulki z długim rękawem, majtki, bezszwowe staniki), kurtki oraz kominiarki osłaniającej usta. Zaleca się dodatkowo natłuszczenie skóry twarzy kremem nawilżająco-ochronnym.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 18 =