Wybór szkła do napoju

Dekoracja stołu to umiejętność, z którą wiele osób w dzisiejszych czasach nie potrafi sobie poradzić. Wiele problemów stwarza zwłaszcza serwowanie naczyń odpowiednich do danego rodzaju napoju. Warto więc poznać zasady szklanego savoir-vivre, aby nie popełnić gafy.

W związku z tym, że w Polsce nadal najczęściej spożywanym alkoholem jest wódka, należy wiedzieć, że do jej podawania stosuje się kieliszki. Do wyboru są kieliszki na nóżce lub bez niej. Te pierwsze przygotowuje się do spożywania wódek czystych lub gatunkowych, drugie przeznaczone są wyłącznie do wódek czystych. Zgodnie z zasadami dekoracji, do win czerwonych najlepiej nadają się kieliszki na wysokiej nóżce, o dużej, rozłożystej czaszy zwężającej się ku górze. Powinny być one wykonane z cienkiego szkła (zobacz: kieliszki do wina Villeroy&Boch). W przypadku serwowania wina białego, powinno się zastosować kieliszki o nieco mniejszej czaszy. Idealny kieliszek kształtem powinien przypominać tulipana. Szampan lub wina musujące powinny być serwowane w długich i smukłych kieliszkach zwanych fletami. Zwężająca się ku górze szyjka zapobiega zbyt szybkiemu ulatywaniu gazu. Jeszcze inne kieliszki są wykorzystywane do podawania koniaku lub brandy. Charakteryzują się one krótką nóżką i rozłożystą czaszą.

Napojów bezalkoholowe do obiadu lub innego posiłku takie jak soki, powinno się podawać w wysokich i smukłych szklaneczkach o prostych ściankach. Jeśli chodzi o kawy, to w tym wypadku wszystko zależy od jej gatunku. Espresso należy serwować w małych, ogrzanych filiżankach. Do cappuccino najlepiej nada się większa filiżanka o objętości pomiędzy 150-180 mililitrów. Latte oraz Latte Macchiato to kawy, które powinno się przygotowywać w dużych i wysokich szklankach o objętości 220-250 ml. Serwując herbatę powinno się posiadać specjalny porcelanowy zestaw, składający się z czajniczka oraz filiżanek. Warto wiedzieć, że podawanie herbaty w szklankach, w większości państw świata uznawane jest za nieeleganckie.

Bogatą ofertę różnego rodzaju szkła znajdziesz w sklepie internetowym Whena Home.

Jeśli interesuje Ciebie serwis obiadowy Villeroy&Boch marki produkty znajdziesz w ofercie sklepu.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =