Opał stosowany w domu może mieć różną postać. Najbardziej tradycyjnym materiałem jest węgiel, który od lat stanowi główne źródło paliwowe dla systemów ogrzewania. Istnieje jednak jego specyficzny rodzaj, ekogroszek, który jest alternatywą dla zwykłego węgla kamiennego lub brunatnego. Różnią się one pod względem właściwości, a także wydajności czy wpływu na środowisko. Który z nich wybrać?
Ostateczny wybór będzie zależał od wielu czynników. Te na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to przede wszystkim ekologiczność. W tej materii zdecydowanie lepszym wyborem jest ekogroszek, który posiada chociażby mniejszą ilość siarki i popiołu. Dodatkowo używa się go w odpowiednio przystosowanych kotłach podajnikowych, co powoduje znacznie niższą emisję szkodliwych substancji. W przypadku typowego węgla związanego z piecami zasypowymi zanieczyszczenia są dużo większe, a wydobywający się dym może negatywnie wpływać na środowisko.
Ekogroszek charakteryzuje się także nieco lepszą sprawnością spalania oraz łatwiejszym użytkowaniem. Po dokonaniu regulacji pieca automatyka sama zadba o to, aby proces spalania przebiegał prawidłowo. Te walory nie oznaczają jednak, że konieczna jest rezygnacja ze zwykłego węgla. Ich ceny i dostępność kształtują się bowiem na podobnym poziomie, a kaloryczność może różnić się jedynie nieznacznie. Tak naprawdę głównym atutem przechylającym szalę na wybór ekogroszku, jest jego ekologiczność.
Po dokonaniu wyboru warto pamiętać o przemyślanym zakupie. Zarówno węgiel, jak i ekogroszek, warto nabywać u sprawdzonych dostawców. Może to być ekogroszek Poznań, a także inne wyspecjalizowane w branży składy materiałowe.