Psychoterapia – jakie są jej typy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psychoterapia to proces, w którym pracownik służby zdrowia psychicznego pomaga komuś, kto ma problemy psychiczne i emocjonalne. W niektórych przypadkach, terapeuta może rozwiązać problem całkowicie. W innych przypadkach, terapia może być stosowana, aby pomóc pacjentowi radzić sobie z bólem i dokonać zmian w zachowaniu, które pomogą mu lub jej żyć bardziej komfortowo.

Istnieje wiele różnych rodzajów psychoterapii. Do najczęstszych typów należą:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) 

Ten rodzaj terapii skupia się na zmianie sposobu myślenia i zachowania. Pomaga Ci zobaczyć, jak Twoje myśli, uczucia i działania są ze sobą powiązane. CBT może być stosowana w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń, w tym depresji i lęku.

Psychoterapia psychodynamiczna 

Ten rodzaj terapii ma na celu pomóc w lepszym zrozumieniu siebie poprzez zbadanie swoich przeszłych doświadczeń i związków. Opiera się ona na założeniu, że nasza przeszłość wpływa na to, jak czujemy się w teraźniejszości.

Terapia rodzinna 

Ten rodzaj terapii pomaga rodzinom pracować razem jako jednostka w celu rozwiązywania problemów. Członkowie rodziny zazwyczaj uczestniczą w sesjach razem. W razie potrzeby terapeuci rodzinni mogą również oferować sesje indywidualne z każdym członkiem rodziny.

Rehabilitacja psychospołeczna 

Ten rodzaj terapii ma na celu pomoc osobom, które doświadczyły choroby psychicznej lub traumatycznego wydarzenia, w powrocie do codziennego życia jako w pełni funkcjonujący członkowie społeczeństwa, bez ograniczeń w wykonywanych czynnościach lub relacjach z innymi.

Jeśli potrzebujesz psychoterapii Gdynia, to jest to miasto, w którym znajdziesz wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety mają nosidełka?
Jakie zalety mają nosidełka?
Lista korzyści wynikających ze stosowania nosidła dla dziecka nie należy do krótkich. Zapytani o zalety takiego rozwiązania rodzice wskazują bowiem […]
Jakie cechy powinna spełniać sofa przeznaczona do salonu?
Jakie cechy powinna spełniać sofa przeznaczona do salonu?
Salon to miejsce, które kojarzy się z odpoczynkiem. Planowany jest tak, by spędzone w nim chwile pozwalały na regenerację i […]
Kartony – z czego powinny zostać wykonane, aby były wytrzymałe?
Kartony – z czego powinny zostać wykonane, aby były wytrzymałe?
Istotnym elementem zabezpieczającym produkty przed ewentualnym uszkodzeniem oraz ułatwiającym ich transport są z pewnością różnego rodzaju opakowania kartonowe. Jeśli chcemy […]