Przydomowa oczyszczalnia czy szambo – co lepiej sprawdzi się w domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy obiektach mieszkalnych, które nie mogą zostać podłączone do komunalnej sieci kanalizacyjnej, konieczne jest zamontowanie wybranej konstrukcji służącej do odprowadzania ścieków. W tej roli sprawdzą się zarówno przydomowe oczyszczanie, jak i szamba wielokomorowe lub jednokomorowe wykonane z betonu. Każde z tych rozwiązań posiada określone zalety, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wybrać optymalną dla nas opcję. Pamiętajmy przy tym, że duże znaczenie mają warunki terenowe.

Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga uzyskania pozwolenia. Dlatego najlepiej zdecydować się na nią już na etapie budowy domu, ponieważ wówczas można ją umieścić w dokumentacji projektowej i uzyskać zezwolenie niejako w pakiecie. Najtańsze i jednocześnie niezwykle wygodne w użytkowaniu są konstrukcje z drenażem rozsączającym, choć trzeba się liczyć z tym, że zajmują sporą powierzchnię działki. Dlatego też na mniejszym terenie lepiej sprawdzą się modele ze złożem biologicznym, które umożliwiają odprowadzanie nieczystości prosto do wód powierzchniowych (jezior, rzek itp.), ewentualnie do studni chłonnej.

Sporą popularnością cieszą się również oczyszczalnie roślinne, gdzie rolę złoża pełni system korzeniowy właściwie dobranych roślin. Główne zalety omawianych konstrukcji to niskie koszty eksploatacji, brak konieczności przechowywania rachunków za wywóz nieczystości, wysoka trwałość, łatwość obsługi oraz ekologiczność. Alternatywą dla przydomowych oczyszczalni są gotowe szamba betonowe i żelbetowe w postaci zbiorników o pojemności 10 m3 lub większej. Można je kupić m.in. w tym miejscu: http://www.betonowe-szambo.pl/szamba-betonowe. Ich podstawowym atutem są niskie koszty związane z zakupem i montażem, a poza tym:

– duża wytrzymałość na uszkodzenia

– odporność na szkodliwe działanie środków chemicznych i warunków atmosferycznych

– optymalna szczelność

– ogromna waga, która sprawia, że nie zostaną wyparte przez wody gruntowe  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki rower kupić dziecku – stalowy czy aluminiowy?
Jaki rower kupić dziecku – stalowy czy aluminiowy?
Osoba dorosła wybiera zazwyczaj dla siebie rower wykonany z aluminium. Jest bowiem dużo lżejszy od stalowego, a na dodatek wspaniale […]
Jak trenować na redukcji?
Jak trenować na redukcji?
Nadwaga i otyłość to coraz większa plaga. Im większa jest skala tego zjawiska, tym więcej osób stara się z nim […]
Naprawa, czy zakup nowej drukarki – co się bardziej opłaca?
Naprawa, czy zakup nowej drukarki – co się bardziej opłaca?
Współczesne drukarki psują się dosyć często, ale czy jest to powód, by wymieniać je na nowy model? Niekoniecznie. Zawsze można […]