Plan ratunkowy dla Planety – w jaki sposób możesz oszczędzać, akumulować i przetwarzać energię?

Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek każdego mieszkańca tej planety. Jeśli nie będziemy tego robić, to nasze dzieci i wnuki mogą znaleźć się w bardzo złej sytuacji. Średnia życia gwałtownie spadnie za sprawą samego tylko smogu. Stąd potrzebny jest plan działania, który każdy z nas powinien wdrożyć w życie. Sprawdźmy, co możemy wspólnie zrobić, by poprawić przestrzeń wokół nas.

Energia ze słońca

Zasoby energetyczne na Ziemi nie są nieskończone. Węgiel kamienny kiedyś się wyczerpie, podobnie jak gaz ziemny. Stąd potrzebne jest oszczędzanie tego, co jeszcze pozostało na czarną godzinę. Ostatecznie mamy o wiele bardziej wydajne źródło energii na niebie. Słońce może pomóc nam oszczędzać energię elektryczną, jeśli zainstalujemy na dachu panele fotowoltaiczne Poznań to jedno z pierwszych miast w kraju, które zaczęło wdrażać te działania na szeroką skalę. Nie zawsze można to dostrzec z ulicy, jednak panele pojawiły się na większości budynków użyteczności publicznej. Pora byśmy zaczęli je wykorzystywać także w domach.

Odwrócona klimatyzacja

Jak działa chłodzenie wnętrza domu latem – to już wiemy. Energia z wewnątrz jest odbierana przez parownik, a skraplacz umieszczony na zewnątrz oddaje ją do otoczenia. Jeśli spróbujemy to odwrócić, do budynku zacznie wpływać energia cieplna odebrana powietrzu za oknem, plus naddatek dołożony przez pracę sprężarki. Systemami, które wykonują ten proces, są pompy ciepła Leszno to jedno z miast, gdzie bez problemu znajdziemy przedsiębiorstwo, które zainstaluje nam podobny układ w domu lub mieszkaniu. Dzięki pompie zużyjemy od 30 do 50% mniej energii elektrycznej na dostarczenie do środka takiej samej ilości ciepła.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 19 =