Malowanie na tekstyliach – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie na tkaninach jest bardzo prostym zajęciem. Wystarczy jedynie zapoznać się z zasadami, a wtedy ten proces stanie się o wiele łatwiejszy. Taki rodzaj malowania wymaga od nas bardzo dużego skupienia uwagi. Można nawet doznać wrażenia, że nie oddycha się przez jakiś czas, ponieważ jest to tak zajmujące.

Malowanie na tekstyliach krok po kroku

Krok 1 – Przygotowujemy szablon oraz tkaninę.

Na początku musimy wyprać materiał i go wysuszyć. Aby ułatwić malowanie, prasujemy zagniecenia. Potem przygotować powinniśmy wzór, który nas interesuje i który chcemy odbić lub namalować na tkaninie. Rysujemy go na kartce. Możemy też obrobić go w programie lub wydrukować na drukarce. Robimy to tak, jak nam jest wygodnie.

W przypadku jasnej tkaniny, wzór kładziemy pod nią i odbijamy.

Natomiast jeżeli chodzi o tkaniny ciemne, to szkicujemy jasną kredką i malujemy farbą białą lub podkładową, aby farba nie wsiąkała, ponieważ czarna barwa bardzo pochłania pigment.

Krokiem drugim będzie przygotowanie farb.

Potrzebujemy specjalnych farb do tkanin. Możemy zakupić je w sklepie dla plastyków, albo przez internet. Nie potrzeba nam wszystkich kolorów z palety barw. Wystarczy tylko kilka. Dzięki nim możemy uzyskać prawie każdy odcień. Na początek polecanymi kolorami farb są: czerwony, żółty, biały, niebieski oraz czarny.

Utrwalanie oraz użytkowanie

Gdy już namalujemy nasz wzór, pozostawiamy go do wyschnięcia. Najczęściej na 24 godziny. Gdy farba już zastygnie, wzór przeprasowujemy z lewej strony tkaniny albo przez cienki materiał.

Warto również przeczytać ciekawy poradnik na temat malowania jeansu i tkanin: https://blog.multirenowacja.pl/malowanie-jeansu-i-tkanin-custom-tutorial-poradnik/. Są w nim zawarte przydatne i pomocne wskazówki dla osób zainteresowanych malowaniem ubrań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak powinna być przechowywana dokumentacja medyczna?
Jak powinna być przechowywana dokumentacja medyczna?
W czasach coraz bardziej rygorystycznego prawodawstwa dotyczącego ochrony danych osobowych nowego znaczenia nabiera prawidłowe i bezpieczne przechowywania wszelkiej dokumentacji. Dotyczy […]
Zasady działania koncentratora tlenu
Zasady działania koncentratora tlenu
Koncentrator tlenu to sprzęt, którego zadaniem jest stałe i równomierne dostarczanie powietrza (o zwiększonej zawartości tlenu). Dedykowany jest osobom z […]
Jak postawić fontannę w ogrodzie?
Jak postawić fontannę w ogrodzie?
Fontanna ogrodowa jest eleganckim elementem aranżacji przestrzeni, stosowanym od wieków w zamkowych ogrodach i przypałacowych laskach. Fontanny ogrodowe nowoczesne prezentują […]