Funkcjonalne urządzenie kuchni to spore wyzwanie. Zarówno duża, jak i mała przestrzeń potrafi być problematyczna, w pierwszej wyzwaniem jest odległość, w drugiej konieczność zachowania wszystkich funkcjonalności na ograniczonej powierzchni. Najważniejszą zasadą w projektowaniu kuchni jest prawidłowe rozmieszczenie blatów roboczych oraz odpowiedni dobór urządzeń. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek planowania warto odwiedzić salony meblowe i przyjrzeć się dokładnie kuchniom modułowym. Są one prawdziwym majstersztykiem wykorzystania przestrzeni i funkcjonalności, a takie poszukiwania inspiracji nic nas przecież nie kosztują.
Zachowanie pełnej funkcjonalności oraz ergonomii przy bardzo ograniczonym metrażu to nie lada wyczyn, nie jest to jednak niemożliwe. Przygotowanie poglądowego projektu zacznijmy od określenia naszych potrzeb. Oczywiste jest, że każda kuchnia potrzebuje blatu roboczego, jakiegoś rodzaju kuchenki lub płyty grzewczej, zlewu, piekarnika oraz lodówki. Nie każdy jednak gotuje codziennie, jeśli mieszkamy sami lub we dwójkę nie musimy też decydować się na czteropalnikową kuchenkę. Z powodzeniem możemy zastąpić stół małą wyspą kuchenną lub barem, świetnie będą pasować do niego także hokery, czyli wysokie stołki barowe.
Przy rozmieszczaniu urządzeń pamiętajmy także o wzajemnym dopasowaniu ich względem siebie. Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest montaż piekarnika na wysokości blatu, nic nie stoi na przeszkodzie zamontowania pod nim zmywarki. Tak samo mikrofalówka nie musi stać na blacie, możemy wpasować ją pomiędzy szafki wiszące. Ociekacz na naczynia możemy ukryć w szafce nad zlewem, a blachy do pieczenia przechowywać w szufladzie pod piekarnikiem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także podświetlenie blatów zamocowane pod szafkami wiszącymi.