Układanie puzzli to nie tylko wyśmienita zabawa, ale również trening koncentracji i pamięci. Pozwala na kreatywne spędzenie czasu, a jednocześnie nie obciąża układu nerwowego tak jak rozrywki elektroniczne – telewizory, tablety i smartfony. Tworząc motywy z dużej ilości elementów, rozwijamy liczne umiejętności i inwestujemy w dobrą kondycję mózgu. Dlaczego po puzzle powinniśmy sięgać bez względu na wiek?
Motywem puzzli może być dosłownie wszystko – dzieła sztuki, postaci z filmów i bajek, krajobrazy, wątki historyczne, zabytki i sceny z codziennego ludzkiego życia. W przypadku dzieci szczególną radość sprawia odwzorowywanie postaci z ulubionych kreskówek. Chętnie sięgają one po takie propozycje, jak Puzzle Disney, Harry Potter, Kraina Lodu, a także przedstawiające zwierzęta i bohaterów popularnych baśni (Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek i inne). Układanie mniej lub bardziej skomplikowanego motywu uspokaja, ćwiczy cierpliwość i umiejętność pokonywania trudności. To także trening zdolności manualnych i zwiększanie pojemności pamięci roboczej.
Układając puzzle, sprawiamy, że intensywnie pracują obydwie półkule mózgu. Poprawiamy proces kojarzenia, stymulujemy wyobraźnię, ale też usprawniamy logiczne myślenie i stale analizujemy konstruowany obraz. W przypadku dzieci zwiększa się zdolność rozpoznawania kolorów i figur oraz dopasowywania do siebie kształtów. Nie bez znaczenia jest walor integracyjny – wspólne układanie puzzli pomaga budować relację i uczy pracy zespołowej. Z kolei układanie samodzielne zwiększa siłę sprawczą i wzmacnia poczucie własnej wartości, zwłaszcza u dzieci. Dorośli, a szczególnie seniorzy, mogą dzięki układaniu puzzli uniknąć problemów z pamięcią.