Szacuje się, że przeciętny Polak produkuje około 300 kilogramów odpadów w ciągu jednego roku. Jest to naprawdę spora liczba, a warto wspomnieć, że miejsce na ich przechowywanie jest ograniczone. Z tego względu powtórne wykorzystanie śmieci jest niezwykle istotne zarówno dla gospodarki, jak i środowiska. To właśnie dlatego władze miast i wszelkie organizacje zarówno rządowe, jak i pozarządowe starają się zażegnać ten problem. Jak to robią?
Cały proces zaczyna się od przegrupowania śmieci na terenie zakładu. Dzieli się je na poszczególne grupy, waży, a następnie ocenia ich użyteczność i zdolność do powtórnego użycia. Kolejnym krokiem jest przeniesienie odpadów do hali, w której podlegają mechanicznemu przetwarzaniu. Jeśli wszystkie odpady zostaną już wstępnie przetworzone, pracownicy przystępują do szczegółowej segregacji. Oprócz tego, że śmieci podzielone są na standardowe grupy, takie jak odpady komunalne, makulatura, czy szkło, są one dodatkowo rozdzielane na poszczególne surowce, czyli:
– PET biały
– PET mix
– folie
– metale
– chemia twarda
– chemia miękka
– gruz
Pozostałe odpady nienadające się do recyklingu podlegają wstępnemu mieleniu i spaleniu. Taki proces szczegółowo przedstawiony jest na stronie: http://www.prosprecopolska.pl/gospodarowanie-odpadami
Jeśli wszystkie odpady zostały już rzetelnie posegregowane, nadszedł najwyższy czas na ich odzysk. Surowce takie podlegają procesowi prasowania, a następnie przekazywane są do dalszego recyklingu. Ale jak to wygląda w praktyce? Najprościej będzie posłużyć się konkretami. A oto kilka z nich:
– papierowe odpady zostają przetwarzane na nowy papier,
– odpady z tworzyw sztucznych wykorzystywane są do produkcji mebli, pojemników narzędzi,
– szkło trafia do hut szkła, gdzie wytwarzane są np. nowe butelki.